Z jednego domu chcieli zrobić 14 mieszkań. Mikrokawalerkami w Krakowie zainteresowały się władze

Ile kosztuje mikrokawalerka? Nieruchomości te odznaczają się wyjątkowo niskimi cenami, co w większości przypadków jest czynnikiem decydującym o zakupie. Niestety takie mieszkania mają też swoje wady. Tym razem chodzi o spółkę, która mikrokawalerki w Krakowie chciała wydzielać z domu jednorodzinnego.

Ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że wiele osób nie jest w stanie kupić wymarzonego mieszkania. W takich sytuacjach kuszące mogą okazać się mikrokawalerki. Co prawda ich powierzchnia jest niewielka, ale taki zakup to znacznie mniejszy wydatek. Niestety trzeba mieć na uwadze, że to przykład tzw. patodeweloperki i wielu przypadkach ryzykujemy nie tylko naszym komfortem. Przykładem tego jest sytuacja w Krakowie, której przyjrzeli się reporterzy programu "Państwo w państwie".

Zobacz wideo Maciej Samcik: Nieruchomości w Polsce będą jeszcze przez jakiś czas drożały, zwłaszcza te w największych miastach

Mikrokawalerki w Krakowie stały się źródłem poważnego problemu

Jak podaje portal money.pl, mianem mikrokawalerki określa się lokale użytkowe, które mają mniej niż 25 metrów kwadratowych. Takie właśnie "mieszkania" miała sprzedawać krakowska spółka. Zgodnie z materiałem "Państwa w państwie" firma kupowała domy jednorodzinne i przerabiała je tak, aby pomieścić w nich jak najwięcej mikrokawalerek mających po 16-20 metrów kwadratowych. Jedną z osób, które zdecydowały się na zakup takiego lokalu, był Maciej Wojewódka. W tym przypadku za 21,8 metrów kwadratowych miał zapłacić 199 tys. zł. Mężczyzna podpisał umowę rezerwacji i wpłacił zadatek w wysokości 19,9 tys. zł. Nieruchomość miała być "wolna od postępowań sądowych, administracyjnych i wywłaszczeniowych". Niestety okazało się to nieprawdą.

Już w czasie podpisywania dokumentów prowadzone było postępowanie przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie, który ostatecznie 30 sierpnia 2023 roku wydał decyzję o przywróceniu budynku do stanu pierwotnego. O tym fakcie jednak pan Maciej nie dowiedział się nie od spółki, z którą zawarł umowę, a od "niedoszłego sąsiada". W sumie prowadzonych jest obecnie 14 postępowań wobec nieruchomości, a żaden z klientów ani wykonawców robót nie był informowany o związanym z nią stanie prawnym. Co więcej, firma nie miała pozwolenia na zamianę obiektu jednorodzinnego na wielorodzinny. Nie jest to jednak jedyna problematyczna sytuacja związana z mikrokawalerkami w naszym kraju.

Jak się żyje w mikrokawalerce? Te nieruchomości to wybór nie dla każdego

Potencjał w sprzedaży i wynajmie mikrokawalerek dostrzegają nie tylko firmy deweloperskie. Ostatnio pisaliśmy o mieszkaniu mającym 14 metrów kwadratowych, które na wynajem zaoferował influencer Sergiusz Górski. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie natrafimy na problemy formalne podobne do krakowskiego przypadku, to i tak taki lokal użytkowy może okazać się wyzwaniem.

W mikrokawalerce musisz tak planować przestrzeń, żeby mieć gdzie przechować rzeczy i się o nie nie potykać. [...] To nie jest miejsce do życia dla pary. Zabija pozytywne emocje, sprawia, że presja, ciśnienie między dwojgiem kochających się ludzi rośnie z dnia na dzień

- opowiada o swoich doświadczeniach w rozmowie z Onetem Agata, która przez prawie rok żyła z partnerem na 15 metrach kwadratowych.

Więcej o: