O słynnym już "plecaku przetrwania" niejednokrotnie wspominał rząd, który od kilku lat prowadzi edukację w obszarze umiejętności radzenia sobie w kryzysie. W ostatnim czasie temat jest coraz częściej poruszany, a wszystko za sprawą ataku Rosji na Ukrainę. To spowodowało, że Polacy zaczęli kompletować rzeczy, które mogłyby przydać im się w obliczu zagrożenia ze strony wroga. Oto lista zakupów dokonywanych online w sklepie Agencji Mienia Wojskowego.
Choć na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa można znaleźć wiele informacji, które mają pomóc w przygotowaniach na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej, nie wszystkie z nich są wystarczająco szczegółowe. Właśnie dlatego do tematu tak zwanych "plecaków przetrwania" odniósł się były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM i zdradził, co powinno się w nim znaleźć. Wśród wymienionych przez niego rzeczy były między innymi: butelki filtrujące i zapas filtrów, batony energetyczne, zapas gotówki, sztućce, narzędzia wielofunkcyjne, zapalniczka, mydło oraz worki na śmieci. Dzięki wypowiedziom osób, które mają ogromne doświadczenie w tej kwestii, Polacy mogą odpowiednio przygotować się do potencjalnej ucieczki z własnego domu. Teraz do sprawy odniosła się również Agencja Mienia Wojskowego. W swoim sklepie oferuje wyposażenie, które z różnych powodów nie jest już potrzebne armii, jednak wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród cywili. W marcu tego roku internetowy sklep AMW zanotował wyjątkowo dobre wyniki sprzedażowe, ponieważ klienci złożyli aż 1078 zamówień. W styczniu było ich prawie dwukrotnie mniej - zaledwie 613.
Nie da się ukryć, że Polacy zaczęli przykładać wagę do przygotowań na wypadek wojny. Według AMW liczba zamówień stale rośnie i tylko w pierwszym kwartale sięgnęła ponad dwóch i pół tysiąca. Mimo dużego zamieszania związanego z "plecakami przetrwania" zdaniem Małgorzaty Weber, rzeczniczki Agencji Mienia Wojskowego, powodem zainteresowania produktami w sklepie jest nie tylko potencjalny kryzys.
W podanych statystykach widać wyraźny - blisko dwukrotny - wzrost liczby zamówień w sklepie internetowym (porównując styczeń do marca), ale jest to raczej tendencja związana z licznymi akcjami promocyjnymi AMW, które są kierowane między innymi do stałych subskrybentów newslettera i klientów e-sklepu
- przyznała w rozmowie z serwisem Business Insider. Co takiego kupowali Polacy? Największym zainteresowaniem cieszyła się brezentowa torba na wyposażenie, która sprzedała się w liczbie ponad dwóch tysięcy sztuk. Klienci decydowali się również na komplety dresów (sprzedano ponad 800 sztuk), brezentową torbę na wyposażenie z szelkami (sprzedano ponad 700 sztuk) oraz szklany spodek (sprzedano 450 sztuk). W wirtualnych koszykach lądowały również:
Choć w tym przypadku znaczenie miały występujące promocje, to według Rafała Wieczorka, właściciela innego wojskowego sklepu, zainteresowanie kompletowaniem "plecaka przetrwania" wzrosło nawet od trzech do pięciu razy.
Ja na wstępie radzę takim klientom: nie panikować. Nie trzeba kupować całkiem nowego "plecaka ucieczkowego". Przygotowane zestawy można spakować w woreczki strunowe, które ja od lat rozdaję za darmo żeglarzom czy kajakarzom. I w razie potrzeby włożyć te zestawy na szybko w dotychczasowe plecaki. Ważne, by taki zestaw był wcześniej skompletowany. A nie to, żeby wydać mnóstwo pieniędzy
- powiedział w rozmowie z Onetem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.