Krwawa pełnia nadchodzi. Za chwilę zobaczymy "największy" Księżyc w tym roku

Już dziś na niebie zawita jeden z największych superksiężyców w tym roku. Będzie ogromny i jasny. Dlaczego ta pełnia jest aż tak wyjątkowa? To nie lada gratka dla miłośników tego typu zjawisk i podniebnych obserwacji. Jest na co czekać.

Wielbiciele podniebnych obserwacji mogą zacierać ręce. Już w czwartek 17 października 2024 roku będziemy mogli zobaczyć trzeci superksiężyc w tym roku. Nadchodząca pełnia przez wielu nazywana jest również "krwawą". Co to dokładnie oznacza? W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o kolor Srebrnego Globu.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Kiedy jest pełnia Księżyca w październiku 2024? Srebrny Glob znów będzie wyjątkowo blisko Ziemi

Październikowa pełnia często nazywana jest "Księżycem myśliwych" lub "krwawym Księżycem". Te określenia mają bezpośredni związek z rdzennymi Amerykanami oraz dawnymi praktykami polowania na dzikie zwierzęta i zabezpieczania mięsa na okres zbliżającej się zimy. Podczas nocnych wędrówek to właśnie Księżyc miał oświetlać im drogę. W związku z tym wiele osób uważa, że jesienne pełnie słyną z magicznej aury i skłaniają do istotnych refleksji. Pełnia, która nastąpi 17 października 2024 roku, wyjątkowa jest również dlatego, że w tym czasie będziemy mieli do czynienia z superksiężycem. Oznacza to, że pełnia Księżyca zbiegnie się z jego perygeum, czyli momentem, gdy znajdzie się najbliżej Ziemi na swojej orbicie. Srebrny Glob osiąga wówczas najmniejszą odległość od naszej planety, przez co wydaje się znacznie większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Dzięki temu będzie to niezwykły podniebny spektakl.

Może się tak zdarzyć, ponieważ Księżyc krąży wokół Ziemi po eliptycznej, a nie okrężnej ścieżce. Ponieważ superksiężyc wiąże się z tym, że księżyc jest nieco bliżej nas, może się wydawać, że jest trochę okazalszy

- wyjaśnia astronom Anna Gammon-Ross z planetarium w Royal Museums Greenwich, cytowany przez serwis GeekWeek. Tym razem perygeum, czyli odległość Księżyca od Ziemi, wyniesie około 357 174 km.

Krwawy Księżyc: kiedy? Superpełnia Księżyca będzie jednym z największych wydarzeń tego roku

Księżyc osiągnie pełnię o godzinie 13:26 czasu polskiego, jednak na najlepsze efekty wizualne będziemy musieli zaczekać aż do zmroku. Srebrny Glob pojawi się na niebie tuż po zachodzie Słońca, a więc około godziny 18. Najwyższe położenie, wynoszące ponad 35 stopni nad horyzontem, osiągnie natomiast blisko północy. Ta wyjątkowa pełnia będzie widoczna gołym okiem, więc obserwatorzy nie potrzebują specjalistycznego sprzętu. Niezbędna jest zaś odpowiednia pogoda oraz miejsce, w którym nie ma zbyt wielu świateł oraz budynków zasłaniających horyzont. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie doznać spektakularnych efektów wizualnych. Warto zaznaczyć, że w tym czasie Księżyc może być nawet o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy niż zwykle.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: