Już od środy nowe urlopy dla kilkunastu milionów pracowników. Niektórzy zyskają nawet 35 dni wolnych

Zmiany w kodeksie pracy 2023: Od 26 kwietnia pracownicy będą mogli skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Takie rozwiązanie wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm. Kto może liczyć na dłuższy urlop? Nowe przepisy określają konkretne warunki. Niezbędne są odpowiednie wnioski.

Zmiany w Kodeksie pracy wynikające z dyrektywy unijnej work-life balance zaczną obowiązywać już od środy. Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej to nowe dni wolne, z których będą mogli skorzystać pracownicy. W rezultacie niektórzy zatrudnieni będą mogli otrzymać nawet z 35 dni wolnego rocznie (26 dni urlopu wypoczynkowego, 2 dni opieki nad dzieckiem, 5 dni urlopu opiekuńczego i 2 dni zwolnienia z tytułu siły wyższej). Czy nowe urlopy są odpłatne? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Urlop menstruacyjny - wprowadzać czy nie? Rozmawiamy z ekspertką ds. prawa pracy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatkowy urlop 2023. W tej sytuacji pracownik nie otrzyma wynagrodzenia

Po nowelizacji Kodeksu pracy zatrudnieni będą mogli skorzystać z dodatkowych pięciu dni wolnych. Urlop opiekuńczy przysługuje z tytułu opieki lub wsparcia nad niesamodzielnym członkiem rodziny oraz osobą zamieszkującą to samo gospodarstwo domowe. W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego jest on nieodpłatny

Nie było zgody na to, żeby pracodawcy płacili za dodatkowe pięć dni urlopu. Nie mamy również środków z budżetu, żeby wprowadzić takie rozwiązanie, ale dajemy szansę: jeżeli jest potrzeba wykorzystania w ciągu roku tych dni na opiekę np. nad osobą starszą lub niepełnosprawną, to z tego rozwiązania będzie można skorzystać

- powiedział w Sejmie wiceminister Stanisław Szwed. 

Aby uzyskać urlop opiekuńczy, należy złożyć wniosek w formie pisemnej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed jego rozpoczęciem. Dokument powinien zostać wysłany lub doręczony bezpośrednio do pracodawcy. Ponadto musi on zawierać dane osoby, nad którą będzie sprawowana opieka, informacje na temat przyczyny konieczności jej zapewnienia oraz stopień pokrewieństwa. 

Zmiany w kodeksie pracy od 26 kwietnia 2023.  Nowy urlop z tytułu siły wyższej 

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to całkowicie nowa forma dni wolnych. Od 26 kwietnia będzie można z nich skorzystać w przypadku pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, w sytuacji gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Urlop przysługuje wówczas w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracownikowi w tym czasie przysługuje 50 proc. wynagrodzenia. Wniosek może zostać złożony ustnie, w dniu zaistniałej sytuacji. Z przepisów wynika, iż osoba zatrudniona ma prawo ubiegać się o takie zwolnienie nawet w trakcie dnia, np. na dwie godziny przed zakończeniem pracy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA