Urlop wypoczynkowy jest okresem, w którym pracownik nie świadczy pracy - jednak przysługuje mu w tym czasie odpowiednie wynagrodzenie. Co w sytuacji, gdy nie zostanie on wykorzystany w trakcie zatrudnienia? W takim przypadku pracownik ma prawo do tzw. ekwiwalentu za urlop. Aby go obliczyć, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych składników.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przepisy dotyczące obliczania oraz wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za czas urlopu wypoczynkowego wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. Nr 2, poz.14, z późn. zm). Przysługuje on pracownikowi w sytuacji, gdy:
Podstawą do obliczenia ekwiwalentu za urlop są:
Współczynnik stanowiący podstawę do obliczenia ekwiwalentu za jeden dzień urlopu oblicza się corocznie, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym liczbę przypadających na ten rok niedziel i świąt oraz dni wolnych od pracy, wynikających z pełnego etatu czasu pracy (5 dni w tygodniu). Otrzymany wynik należy podzielić przez 12. W 2023 współczynnik służący do obliczenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu wynosi 20,83. Można obliczyć to w następujący sposób: 365 dni – (53 niedziele + 10 świąt + 52 dni wolne) = 250 dni : 12 = 20,83. Warto pamiętać, że wartość współczynnika w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy będzie inna. Obniża się on proporcjonalnie do wymiaru pracy danej osoby.