Płaca minimalna w Polsce wyższa niż kiedykolwiek. Minister Maląg pokazała oficjalne plany na 2024

Wynagrodzenie minimalne 2024 ma być wyższe, niż początkowo zakładano. Co więcej, według najnowszych zapowiedzi rządu, w przyszłym roku będzie obowiązywać nie tylko jedna stawka. Wyjaśniamy, jak może zmienić się płaca minimalna 2024 i jakie będzie minimalne wynagrodzenie 2023 od lipca.

Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, które pracodawca musi zagwarantować pracownikom. Kwota ta jest bezpośrednio związana z inflacją. To właśnie z tego względu na przyszły rok planowana jest podwójna waloryzacja wynagrodzenia minimalnego, podobnie jak ma to miejsce w roku obecnym.

Zobacz wideo Lekarze w Polsce zarabiają godnie? Kosiniak-Kamysz: Jeśli pracują dużo, to tak

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Minimalne wynagrodzenie 2023. Ile wynosi płaca minimalna 2023 netto?

Zgodnie z ustawą wynagrodzenie minimalne jest ustalane z uwzględnieniem prognozowanej na dany rok inflacji średniorocznej, czyli przewidywanego przez GUS średniego poziomu wzrostu cen towarów i usług. Od 1 stycznia 2023 kwota ta wynosi 3490 zł brutto, czyli 2397,56 zł netto. Już niebawem czeka nas jednak kolejna podwyżka w tym zakresie. Od 1 lipca 2023 płaca minimalna w Polsce wyniesie 3600 zł brutto, czyli 2784 zł netto.

Jeśli chodzi o stawki godzinowe dotyczące pracowników na umowie zlecenie, tutaj od początku roku obowiązuje najniższa krajowa w wysokości 22,80 zł brutto za godzinę. Od lipca natomiast czeka nas wzrost do kwoty 23,50 zł brutto.

Wynagrodzenie minimalne 2024: najnowsze informacje. Płaca minimalna 2024 wzrośnie dwukrotnie

Jak donosi Wprost, w przyszłym roku rząd ponownie planuje podwójną waloryzację minimalnego wynagrodzenia: od 1 stycznia i od 1 lipca.

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł. Będzie ono ustalone w dwóch terminach

- powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z PAP.

Przy wyliczaniu płacy minimalnej w 2024 pod uwagę będzie brana kwota obowiązująca od lipca, czyli 3600 zł. Choć temat wzrostu stawki godzinowej nie został bezpośrednio poruszony, należy założyć, że także i ta kwota wzrośnie dwukrotnie, analogicznie do roku bieżącego.

Zgodnie z zapowiedziami minister Maląg, projekt w sprawie minimalnych wynagrodzeń w przyszłym roku ma trafić na Stały Komitet Rady Ministrów już w tym tygodniu, natomiast 13 czerwca przedstawiono by go na posiedzeniu Rady Ministrów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podwyżka płacy minimalnej to zmiana dotycząca ponad 3 mln Polaków. Wpływa to przede wszystkim na małe i średnie przedsiębiorstwa, których w naszym kraju jest coraz więcej.

Może cię też zainteresować:

- Oto wymarzona praca każdego Polaka. Ten zawód jest uważany przez obywateli za szczególnie opłacalny
- Dodatek aktywizacyjny 2023. Ci Polacy mogą otrzymać ponad 600 zł miesięcznie. Warunki są proste
- Wiadomo, gdzie i kiedy złożyć wniosek o 800 plus. Rodzicu, jeśli przegapisz termin, nic nie dostaniesz

Więcej o:
Copyright © Agora SA