Jakiś czas temu Przemysław Czarnek zapowiedział podwyżkę dodatku dla nauczycieli za wychowawstwo o prawie 100 proc. - z 300 złotych na 600 złotych brutto. Planowana zmiana nie obejmie jednak wszystkich. W tym przypadku chodzi o dodatek funkcyjny, który jest jednym ze składników wynagrodzenia i wynika ze sprawowania określonej funkcji.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z § 5 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono funkcję:
W związku z tym, że stanowisko wychowawcy klasy łączy się z dodatkowymi obowiązkami, tacy nauczyciele otrzymują większe wynagrodzenie. Na ten moment, zgodnie z Kartą Nauczyciela, mogą liczyć na dodatkowe 300 złotych pensji w ramach dodatku za wychowawstwo. W powietrzu wiszą jednak zmiany, ponieważ podczas sierpniowego spotkania Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z województwa lubuskiego doszło do przedstawienia pewnej propozycji. W planach pojawiło się zwiększenie dodatku za wychowawstwo do 600 złotych.
Chcemy jeszcze jesienią tego roku zmienić przepisy prawa tak, aby stawka za wychowawstwo wzrosła też o blisko 100 proc.
- zapewniał Czarnek.
Zapowiadana podwyżka dodatku obejmie jedynie nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Co w przypadku nauczycieli przedszkolnych? Tutaj wysokość dodatku funkcyjnego określana jest przez organy prowadzące, które są jednostkami samorządu terytorialnego. Karta Nauczycieli określa jedynie minimalną kwotę przysługującego im dodatku, a decyzję o jego wysokości podejmuje dana gmina. Warto również wiedzieć, że wspomniany dodatek nie odnosi się do wychowawców świetlicy. Jest to wyłącznie nazwa jednego ze stanowisk nauczycielskich, jednak nie jest ono tożsame z pełnieniem funkcji wychowawcy - a to właśnie z tego tytułu nauczycielom przyznawany jest tzw. dodatek funkcyjny.