Będzie zmiana standardu nadawania kanałów TVP na DVB-T2/HEVC. Niektórzy muszą kupić nowe odbiorniki

Już niedługo nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w Polsce z DVB-T/MPEG-4 na nowocześniejszy DVB-T2/HEVC. Dzięki temu Polacy będą mogli odbierać kanały Telewizji Polskiej w dużo lepszej jakości. Przełączenie odbędzie się w dwóch etapach. Ruszyła kampania informacyjna.

W połowie grudnia nastąpi zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana technologii nadawania umożliwi widzom odbieranie kanałów TVP w lepszej jakości. Już niebawem w standard HD przejdą kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info

Zobacz wideo Adam Bodnar: Można będzie wstrzymać wypłaty dla ludzi z TVP i poddać je ocenie prawnej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Telewizja naziemna: zmiany. Tych Polaków czeka wymiana urządzeń 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Telewizji Polskiej S.A. zmiana standardu nadawania nastąpi w dwóch etapach. Pierwszy z nich odbędzie się w nocy z 14 na 15 grudnia 2023 r. i obejmie zachodnią część Polski, czyli województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. Drugi etap zaplanowano natomiast na noc z 18 na 19 grudnia br. i wtedy lepszą jakością będzie mogła cieszyć się również wschodnia część kraju, a więc województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

Efektem zmiany standardu telewizji naziemnej do DVB-T2/HEVC jest przede wszystkim możliwość podniesienia jakości obrazu ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych częstotliwości radiowych, a także rozbudowa obecnej oferty programowej w przyszłości

- czytamy na stronie gov.pl. Niestety, dla niektórych te zmiany wiążą się z obowiązkiem wymiany odbiornika. Osoby, które posiadają urządzenia działające wyłącznie w systemie DVB-T/AVC, po zmianie standardu nie będą mogły oglądać programów TVP nadawanych z MUX-3 w cyfrowej telewizji naziemnej. Kampania informacyjna ma na celu dotarcie do takowych obywateli i poinformowanie ich o potrzebie wymiany sprzętu do połowy grudnia. Ci, którzy korzystają z nowoczesnych odbiorników, będą musieli jedynie je przestroić i zaktualizować listę kanałów, o czym również przypomina wspomniana wcześniej kampania. 

Zmiany w telewizji naziemnej 2023. Jak sprawdzić, czy możemy odbierać lepszą jakość? 

Jednym ze sposobów, na weryfikację tego, czy dany sprzęt umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC, jest sprawdzenie, czy posiadany przez nas telewizor odbiera obraz i dźwięk z programów nadawanych na MUX-1 i MUX-2, czyli na przykład TV Trwam HD dla MUX-1 oraz TVN HD dla MUX-2. Inną opcją jest wpisanie marki i modelu swojego odbiornika na stronie telewizjanaziemna.pl. Jak czytamy na stronie gov.pl, w celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, Telewizja Polska będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło: 

  • TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.,
  • TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
Więcej o:
Copyright © Agora SA