• Link został skopiowany

Kilogram tych grzybów kosztuje 8,6 tysiąca złotych. Można zleźć go w Polsce, ale nie jest to łatwe

Grzyby w kwietniu rzadko występują aż tak obficie, jak w tym roku. Są jednak też gatunki, które trudno jest spotkać niezależnie od pory roku i panującej pogody. Jeden z nich jest zarazem jednym z najdroższych grzybów na świecie. Jakie zatem mamy szanse na wzbogacenie się dzięki niemu?
Czy w Polsce występuje gąska sosnowa? (zdj. ilustracyjne)
Fot. jeong jun park / iStock

Jakiś czas temu pisaliśmy o smardzach jadalnych, zwanych polskimi truflami, które są znane z cen przyprawiających o zawrót głowy. Tym razem przyjrzymy się innemu gatunkowi, którym jest gąska sosnowa. Część grzybiarzy mogła nawet o niej nie słyszeć, a jeszcze mniej miało okazję ją znaleźć w lesie. Nie jest to jednak całkowicie niemożliwe, co udowodniły ostatnie lata.

Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych

Czy w Polsce występuje gąska sosnowa? Niezwykły grzyb pojawił się po latach nieobecności

Gąska sosnowa, znana także jako grzyb Matsutake, jest ceniona zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w krajach Dalekiego Wschodu. Gatunek ten upodobali sobie w szczególności Japończycy ze względu na właściwości zdrowotne grzyba. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją w 1921 roku, ale po tym wydarzeniu ślad po niej zaginął i uznano ją nawet za gatunek niewystępujący w naszym kraju. Zmieniło się to dopiero w 2021 roku, gdy owocnik został znaleziony w Gdańsku, a później w gminie Zawoja, w województwie małopolskim.

W 2022 roku z kolei poinformowano o odnalezieniu gąski sosnowej w powiecie suskim w Małopolsce. Jak więc widać, niewielkie szanse na spotkanie tego grzyba w polskich lasach faktycznie są, choć rozpoznanie go może okazać się niemal równie trudne, jak samo znalezienie. Gąskę sosnową można łatwo pomylić z borowikami, opieńkami oraz trującymi muchomorami Smitha, przy czym te ostatnie na szczęście nie występują w Polsce. Interesujący nas gatunek we wczesnym stadium rozwoju odznacza się stożkowatym i bardzo mięsistym kapeluszem. Trzon jest sprężysty, biało-brązowy i grubszy przy ziemi. Pod kapeluszem grzyba znajdują się natomiast charakterystyczne blaszki. Jak jednak przedstawia się kwestia cen?

Grzyby smardze to nie jedyne leśne źródło bogactwa. Ile kosztuje gąska sosnowa w Polsce?

Według informacji udostępnionych przez Wirtualną Polskę, Japończycy za kilogram rodzimych grzybów Matsutake są gotowi zapłacić nawet dwa tysiące euro, czyli ponad 8,6 tysiąca złotych. Okazy eksportowane z USA to wydatek w wysokości około 500 dolarów, czyli nieco ponad dwa tysiące złotych. Należy jednak zauważyć, że mamy wówczas do czynienia z grzybami suszonymi, które zostały pozyskane ze znacznie większej ilości świeżych owocników, więc nie do końca wychodzi to taniej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: