Zobaczenie karalucha w domu nie jest niczym przyjemnym. Te owady są niezwykle wytrzymałe i mają zdolności adaptacyjne, dzięki czemu łatwo dostosowują się do warunków panujących w naszych domach. Zazwyczaj spotkamy je w kuchniach i piwnicach, a pozbycie się tych nieprzyjemnych gości nie jest prostym zadaniem. Jak poradzić sobie z karaczanami?
Możliwość znalezienia w domu karalucha spędza wielu ludziom sen z powiek. W końcu nikt z nas nie chce takiego lokatora. Niestraszne im są ekstremalne warunki. W Polsce występuje aż 16 różnych gatunków tych owadów, jednak najczęściej natrafiamy na karaczana prusaka i wschodniego. Mierzą one zazwyczaj do 3 centymetrów długości i żyją w grupach. Chowają się w wilgotnych i zacienionych miejscach, najczęściej w kanalizacjach. Ich nocna aktywność i chęć ukrywania się czyni je ciężkimi do wyeliminowania. W szczególności, jeżeli dołożymy do tego fakt, że żywią się niemal wszystkim co spotkają na swojej drodze. Te niezwykle szybkie owady potrafią wstrzymać oddech przez godzinę, przeżyć bez jedzenia i wody nawet przez 40 dni i utrzymać się przy życiu przez tydzień po utracie głowy. Do naszych domów potrafią przedostać się w najróżniejsze sposoby: przez ubrania, obuwie, walizki podróżne, czy torby. Co więcej, przecisną się przez każdą szczelinę, okno, a nawet rury. Niestety, raz zagnieżdżone owady nie opuszczą naszego mieszkanie bez walki. Dlatego warto zapobiegać niż leczyć i stosować środki prewencyjne jak: zachowanie czystości, częste mycie, wietrzenie, pranie i dokładne sprzątanie.
Jeśli jednak zauważymy karaczany w naszym domu, konieczne będzie wyciągnięcie ostrych dział. Istnieje wiele skutecznych metod ich zwalczania od profesjonalnych środków aż po dezynsekcje. Jedną z najpopularniejszych sposobów ich zwalczania jest użycie trutek, które dostępne są w formie ciekłej, żelowej i stałej. Dzięki składnikom aktywnym w tych preparatach, nie tylko pozbędą się one owadów, ale przyciągną je do jej spożycia. Jedną z unikalnych cech tych trutek jest zdolność wykorzystania ich skłonności kanibalistycznej, dzięki czemu możemy skutecznie pozbyć się całych koloni przez tak zwany efekt kaskadowy. Karaluchy po zjedzeniu trutki wracają do gniazd, gdzie ich wydaliny, ślina i ciało zatruwają pozostałe osobniki. Jeśli jednak nie chcemy używać środków chemicznych można wykorzystać metodę cieplną, czyli eliminacje owadów przez podniesienie temperatury powietrza w pomieszczeniu do około 60 stopni Celsjusza. Jest ona przyjazna dla środowiska i nie wymaga użycia chemikaliów. Można również sięgnąć po domowe sposoby takie jak wykorzystanie kocimiętki czy olejków eterycznych. Warto również wypróbować domowe pułapki z użyciem octu, alkoholu, kwasu borowego czy kawy.
Zobacz też: