Zorza polarna w Polsce. NASA przewiduje, że pojawi się już w ten weekend. Jest jednak jedno "ale"

NASA zaobserwowało duże zmiany na powierzchni Słońca. Tzw. "dziura kontrolna" wywoła spore zmieszanie. W Polsce znów będzie można zaobserwować zorzę polarną. Niestety, jest pewien problem. Naukowcy obawiają się, że jedna rzecz przeszkodzi w jej obserwacji.

Naukowcy NASA kilka dni temu zaobserwowali zjawisko, jakim jest dziura koronalna na Słońcu - i to nie byle jaka, bo podobno mogłaby pomieścić aż 20 Ziem. Czym dokładnie jest i jaki wpływ będzie miała na naszą planetę? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Jak według astronomów skończy się życie na Ziemi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

NASA zapowiada burzę magnetyczną. Ziemia z pewnością to odczuje 

Dziura koronalna to ciemny obszar pojawiający się na Słońcu o bardzo niskiej temperaturze. Linie pola magnetycznego są w tym miejscu ułożone prostopadle do naszej gwiazdy, przez co dochodzi tam do koronalnych wyrzutów masy. Co to znaczy? Do przestrzeni kosmicznej trafia ogromna ilość plazmy, a dokładniej naładowanych elektrycznie cząstek, które z wielką prędkością uderzają w przestrzeń. W tym przypadku dziura koronalna ustawiona jest w stronę Ziemi, co oznacza, że jej cząsteczki zaburzą ziemską magnetosferę i będą miały na nią ogromny wpływ. Już niebawem wywołają zjawisko zwane burzą magnetyczną. Czego powinniśmy się spodziewać? 

Zorza polarna w Polsce. Przez to może być całkowicie niewidoczna

Jednym z objawów burzy magnetycznej jest zorza polarna, która już za chwilę powinna być widoczna w Polsce. Eksperci szacują, iż pojawi się już w ten weekend. Będzie można ją zaobserwować w nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę. Niestety specjaliści od tego typu zjawisk mają pewne wątpliwości. Warunki pogodowe w Polsce mogą odebrać nam ten niezwykły widok. Pochmurne niebo jest ogromną przeszkodą w obserwacji zorzy polarnej. Na szczęście wszystko wskazuje na to, iż w nocy z sobotę na niedzielę możemy liczyć na delikatne rozpogodzenie, co daje cień szansy na to, że niektórzy będą mogli podziwiać to zjawisko

Eksperci przekonują, iż będzie ono niecodzienne, gdyż tym razem dziura koronalna jest niezwykle duża - ma około 20. średnic Ziemi. Co więcej, znajduje się bardzo blisko słonecznego równika, co występuje bardzo rzadko, ponieważ większość z nich powstaje w strefie biegunowej Słońca. Wszystko to powoduje, że tzw. burza magnetyczna będzie niezwykle silna i mocno wpłynie na naszą planetę

Więcej o:
Copyright © Agora SA