Ile dać na tacę w Wielkanoc? Odpowiedź nie jest oczywista. Tyle średnio wierni wrzucają do koszyczków

Ile Polacy dają na tacę? Wiele osób zastanawia się, jak wysoka powinna być ofiara pieniężna przekazywana na kościół. To ważne pytanie szczególnie przed okresem świąt wielkanocnych. W tym czasie wiernych czeka kilka obowiązkowych mszy. W których nabożeństwach trzeba wziąć udział?

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem w Kościele katolickim. To czas pełen zadumy, ale też radości z powodu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tego dnia chrześcijanie zasiadają przy zastawionym stole, by wspólnie z bliskimi zjeść uroczyste śniadanie. To także okres, w którym święcimy koszyczki z wielkanocnymi przysmakami, a później oblewamy się wodą w lany poniedziałek. Wierni powinni także udać się na mszę. Kiedy należy iść do Kościoła i ile dać na tacę?

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Kiedy trzeba iść do kościoła w święta wielkanocne? Wierni powinni pilnować kilku terminów

Ze świętami wielkanocnymi łączy się wiele tradycji. Wśród nich jest także uczestnictwo we mszach świętych. Kiedy powinniśmy się na nie udać? Przede wszystkim w Wielką Sobotę. Tego dnia wierni święcą w kościele koszyczki wielkanocne. Jedzenie skropione wodą święconą powinno się zjeść następnego dnia w trakcie świątecznego śniadania. Sama Wielkanoc jest świętem nakazanym, co oznacza, że uczestnictwo we mszy dla wiernych jest obowiązkowe. Z samego rana w kościołach odbędą się rezurekcje, czyli uroczyste poranne nabożeństwa, podczas których jest prowadzona procesja wokół budynku kościoła. Zwykle taka msza rozpoczyna się o godzinie 6 rano i trwa przez około półtorej godziny. Jeśli ktoś nie może się pojawić w kościele o tej porze, powinien udać się na późniejsze nabożeństwo. 

Ile powinno się dać na tacę? Odpowiedź nie jest oczywista

Podczas mszy, zarówno tych codziennych, jak i świątecznych, wierni mogą przekazać pieniężną ofiarę. Pieniądze zwykle wrzuca się na tacę podczas nabożeństwa, jednak w niektórych kościołach można znaleźć specjalne puszki obok symbolicznego grobu Jezusa. O tym, co się dzieje z datki z tacy, pisaliśmy szczegółowo w innym artykule. Oczywiście taka ofiara nie jest obowiązkowa i można ją przekazać dobrowolnie. Wielu wiernych czuje wewnętrzną chęć materialnego wsparcia, dlatego w koszyczkach może się uzbierać niemała kwota. Niektórzy zastanawiają się, ile pieniędzy powinno się przekazać kościołowi. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Księża nie mają określonego cennika i nie sprawdzają, kto ile pieniędzy wrzucił na tacę. To oznacza całkowitą dowolność w przekazywaniu datków. Co ciekawe, z badań przeprowadzonych w październiku 2023 roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że średnia miesięczna kwota przeznaczana podczas mszy przez jedną osobę wynosi 23,15 zł.

Więcej o:
Copyright © Agora SA