Świadczenie wspierające to najnowsza forma pomocy finansowej przysługująca osobom z niepełnosprawnością, którą od 1 stycznia 2024 roku wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak pamiętać, że związane są z nią pewne ograniczenia. Chodzi tu nie tylko o warunki konieczne do spełnienia przez potencjalnych świadczeniobiorców, lecz także powiązania ze świadczeniem pielęgnacyjnym, specjalnym zasiłkiem opiekuńczym czy zasiłkiem dla opiekuna.
Świadczenie wspierające skierowane jest do pełnoletnich osób z niepełnosprawnością. Prawo do pomocy, a także jej wysokość, ustalane są na podstawie decyzji określającej potrzebę poziomu wsparcia, którą wydaje Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia wsparcie będzie przyznawane tylko najbardziej potrzebującym, przy czym z czasem grono to będzie się powiększać. Zasady te przybliżaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Istotny jest jednak fakt, że pieniądze są wypłacane właśnie osobie z niepełnosprawnością, a nie jej opiekunowi, jak to jest w przypadku wsparcia z organów gminy. Co więcej, świadczeń tych nie można łączyć.
Po wydaniu decyzji przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, gdy stanie się ona ostateczna, warto wiedzieć, ile będzie wynosiło świadczenie wspierające. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać wyboru, które wsparcie będzie korzystniejsze. [...] Trzeba się zdecydować, bo oba świadczenia nie mogą być wypłacane jednocześnie
- wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis, cytowana przez portal Infor. Z pobieraniem świadczeń jednocześnie wiążą się również konsekwencje, ale na szczęście można ich uniknąć.
Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna zostanie wstrzymane z mocy prawa w momencie złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego przez osobę z niepełnosprawnością albo osobę upoważnioną do jej reprezentowania. Jeżeli jednak zdarzy się, że okres pobierania tych świadczeń pokryje się z okresem, za który ZUS przyzna świadczenie wspierające, to opiekun będzie musiał zwrócić pieniądze do gminy wraz z odsetkami.
By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające (formularz SWN) można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia, tak, aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały. W ten sposób można uniknąć konieczności zwracania nienależnie pobranych środków
- radzi Kowalska-Matis.