Jak łatwo usunąć wosk z ubrania lub pomnika? Garść sprawdzonych porad

Jak w łatwy sposób usunąć wosk z ulubionego ubrania? W poniższym artykule opisujemy kilka ważnych kroków w zależności od materiału. Wypróbuj i sprawdź, czy działa.

Jak usunąć wosk z ubrań bez obaw?

Wosk na ulubionej parze jeansów lub marynarce od garnituru to poważny problem. A okazji do tego typu zdarzeń nie brakuje: andrzejki, wizyta na cmentarzu, uroczystości kościelne, przyjęcia urodzinowe i romantyczne kolacje. Jak usunąć wosk z ubrań, aby plama na ulubionej odzieży nie popsuła nam humoru? Poniżej znajdziesz kilka konkretnych wskazówek. Dokładnie tak jak w przypadku każdej innej plamy zawsze sprawdza się ogólna zasada, która mówi o tym, że im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. 

Jak usunąć wosk ze spodni przy użyciu żelazka? 

Ulubiona para nie musi wylądować w koszu, odpowiedź na pytanie: ''jak usunąć wosk ze spodni'' - znajdziesz w domowym schowku razem z deską do prasowania i żelazkiem. Poniżej schemat postępowania krok po kroku: 

 • Na początek przygotuj deskę do prasowania, żelazko oraz papier do pieczenia, dobrze sprawdzi się też ręcznik papierowy. 
 • Teraz rozłóż dokładnie papier i połóż na nim zabrudzony fragment odzieży. 
 • W kolejnym kroku połóż kolejną warstwę papieru na górze. 
 • Na koniec rozgrzanym żelazkiem przesuwaj przez papier po plamie, wosk stanie się ciepły i wsiąknie w warstwę papieru. 
Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak usunąć wosk z materiału typu wełna? 

Delikatne tkaniny takie jak wełna, czy jedwab wymagają specjalnego traktowania. Jak usunąć wosk z materiału ulubionego swetra lub eleganckiej koszuli? 

 • Na początku należy zeskrobać wosk. 
 • W kolejnym kroku na plamę nakładamy spirytus lub wodę kolońską przy pomocy kosmetycznego wacika. 
 • Plamy na materiale o grubym splocie należy usuwać przy pomocy olejku terpentynowego, sprawdzi się też spirytus mineralny. 

Jak usunąć wosk z garnituru? SOS dla stroju galowego 

Garnitur zwłaszcza ten szyty na miarę oznacza dość spory wydatek, tymczasem rodzinne uroczystości czy inne oficjalne spotkania to doskonała okazja do powstawania plam. Jak usunąć wosk z garnituru? Zalecamy przede wszystkim powyżej opisany sposób z żelazkiem. Jeśli nie okaże się skuteczny, warto oddać drogi garnitur do pralni.

Jak usunąć wosk z nagrobka

Jak usunąć wosk z nagrobka? Oto co będzie Ci potrzebne: rękawice gumowe, skrobaczka, chlorek metylenu (składnik rozpuszczalników), sok z cytryny, szczotka i kilka szmatek. 

 • Na początek należy delikatnie zeskrobać wosk. Uważaj, aby przy okazji nie uszkodzić płyty. 
 • W kolejnym kroku na plamę po wosku nakładamy chlorek metylenu (koniecznie w rękawiczkach, jest to środek żrący). Chlorek należy zostawić na kilka minut. 
 • Teraz szczotką czyścimy dane miejsce i przecieramy mokrą chusteczką. 
 • Na koniec w dane miejsce należy nałożyć sok z cytryny, który zostawiamy na chwilę i ponownie przecieramy mokrą chusteczką. 

Pamiętaj, że chlorek jest substancją żrącą i należy go stosować tylko w przypadku, gdy inne metody zawiodą, ponieważ może on uszkodzić powierzchnię. Aby w przyszłości uniknąć problemów tego typu, należy odpowiednio zabezpieczyć świecę przy pomocy dedykowanego lampionu, papieru lub po prostu plastikowego wieczka.  

Zobacz też: Mydło galasowe i inne skuteczne metody na plamy. Poznaj je już teraz!

Więcej o:
Copyright © Agora SA