Mydło galasowe to coś, o czym wiele osób nie słyszało, a szkoda, bo może okazać się niezwykle pomocne w przypadku plam powstałych w różnych okolicznościach. Dawniej mydło odplamiające można było kupić w tradycyjnej kostce, ale aplikacja nie należała do najłatwiejszych, plus po pewnym czasie przestawało ono spełniać swoją funkcję. Jak wygląda współczesne mydełko do odplamiania i gdzie tkwi jego sekret?
Nowa wersja mydełka odplamiającego to zgrabny pojemniczek, którego silikonowa włochata końcówka skutecznie wspiera aplikację. Dzięki aktywnemu składnikowi w postaci odplamiacza, który po nałożeniu na tkaninę działa w formie emulgatora usuwanie plam staje się o wiele prostsze. Alternatywą dla sztucznych składników jest mydełko do odplamiania, które można spotkać pod nazwą mydło galasowe. Składa się ono z:
Czasami odplamianie to niekończąca się historia, zamiast trzeć każdą plamę oddzielnie, wystarczy dodać do dedykowanego pojemnika w pralce tradycyjny odplamiacz i ustawić odpowiedni program. W przypadku dziecięcych ubranek warto ustawić dodatkowe płukanie, co pozwoli pozbyć się nadmiaru środków chemicznych.
Na ubrankach dzieci najczęściej można spotkać tłuste i kolorowe plamy z jedzenia, trawy, ewentualnie flamastrów. Odzież dorosłych najczęściej dotykają plamy z potu, krwi, jedzenia oraz napojów typu kawa, czy czerwone wino. Jak pozbyć się zabrudzenia o specyficznym charakterze? Sprawdź dedykowane sposoby na plamy o różnym zabarwieniu.
Czerwone plamy z krwi usuwamy na świeżo pod zimną wodą. Pomocne będą też sól, szare mydło lub mydło galasowe. Na starą, zaschniętą krew sprawdzi się proszek rozpuszczony w wodzie, w której należy moczyć tkaninę aż do skutku.
Przy plamach "z boiska" należy działać bardzo szybko — zaraz po treningu namaczamy odzież zabrudzoną na zielono w zimnej wodzie. Do wody można dodać też odrobinę spirytusu, białe ubrania pomoże odplamić woda utleniona. Kolorowe ubrania można moczyć w wodzie z płynem do mycia naczyń.
Prześcieradło to prawdziwy magnes na plamy, lubią je ślady z krwi, potu, a nawet poranna kawa. Plamy z krwi oraz kawy usuwamy w zimnej wodzie lub w roztworze z proszkiem. Na plamy z potu sprawdzi się tradycyjne pranie w wysokiej temperaturze z dodatkiem sody oczyszczonej, octu lub soli kuchennej.
Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem, zaschnięte plamy należy potrzeć mydłem piorącym, następnie namoczyć w zimnej wodzie i uprać. Plamy z potu usuwamy tak jak z prześcieradeł, czyli przy pomocy wysokiej temperatury. Plamy z wina należy posypać solą, następnie spłukać zimną wodą i uprać. Plamy, które mają już swoją historię, usunie:
Zdecydowanie warto sięgnąć też po mydło galasowe w płynie i przez kilka minut potrzeć zabrudzone miejsce.
Zobacz też: Czy przebarwione majtki to powód do niepokoju? "Nie miałam pojęcia"
Komentarze (0)
Mydło galasowe i inne skuteczne metody na plamy. Poznaj je już teraz!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!