Mydło galasowe i inne skuteczne metody na plamy. Poznaj je już teraz!

Mydło galasowe - już jedna mała plamka potrafi zniszczyć ulubione ubranie. Jak odzyskać ulubioną rzecz? Sprawdź skuteczne metody na uporczywe ślady po różnych substancjach.

Mydło odplamiające w kostce. Nowy sposoby na skuteczne odplamianie!

Mydło galasowe to coś, o czym wiele osób nie słyszało, a szkoda, bo może okazać się niezwykle pomocne w przypadku plam powstałych w różnych okolicznościach. Dawniej mydło odplamiające można było kupić w tradycyjnej kostce, ale aplikacja nie należała do najłatwiejszych, plus po pewnym czasie przestawało ono spełniać swoją funkcję. Jak wygląda współczesne mydełko do odplamiania i gdzie tkwi jego sekret? 

Mydełko do odplamiania w płynie. Jak je aplikować?

Nowa wersja mydełka odplamiającego to zgrabny pojemniczek, którego silikonowa włochata końcówka skutecznie wspiera aplikację. Dzięki aktywnemu składnikowi w postaci odplamiacza, który po nałożeniu na tkaninę działa w formie emulgatora usuwanie plam staje się o wiele prostsze. Alternatywą dla sztucznych składników jest mydełko do odplamiania, które można spotkać pod nazwą mydło galasowe. Składa się ono z:

 • galasu,
 • koncentratu żółciowego,
 • oleju kokosowego,
 • oleju palmowego,
 • szarego mydła potasowego. 

Odplamianie większej ilości prania. Jak sobie z nim poradzić?

Czasami odplamianie to niekończąca się historia, zamiast trzeć każdą plamę oddzielnie, wystarczy dodać do dedykowanego pojemnika w pralce tradycyjny odplamiacz i ustawić odpowiedni program. W przypadku dziecięcych ubranek warto ustawić dodatkowe płukanie, co pozwoli pozbyć się nadmiaru środków chemicznych. 

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Sposoby na plamy. Jak poradzić sobie z nietypowym zabrudzeniem? 

Na ubrankach dzieci najczęściej można spotkać tłuste i kolorowe plamy z jedzenia, trawy, ewentualnie flamastrów. Odzież dorosłych najczęściej dotykają plamy z potu, krwi, jedzenia oraz napojów typu kawa, czy czerwone wino. Jak pozbyć się zabrudzenia o specyficznym charakterze? Sprawdź dedykowane sposoby na plamy o różnym zabarwieniu. 

 • Plamy z krwi 

Czerwone plamy z krwi usuwamy na świeżo pod zimną wodą. Pomocne będą też sól, szare mydło lub mydło galasowe. Na starą, zaschniętą krew sprawdzi się proszek rozpuszczony w wodzie, w której należy moczyć tkaninę aż do skutku. 

 • Plamy z trawy 

Przy plamach "z boiska" należy działać bardzo szybko — zaraz po treningu namaczamy odzież zabrudzoną na zielono w zimnej wodzie. Do wody można dodać też odrobinę spirytusu, białe ubrania pomoże odplamić woda utleniona. Kolorowe ubrania można moczyć w wodzie z płynem do mycia naczyń. 

 • Plamy na prześcieradle 

Prześcieradło to prawdziwy magnes na plamy, lubią je ślady z krwi, potu, a nawet poranna kawa. Plamy z krwi oraz kawy usuwamy w zimnej wodzie lub w roztworze z proszkiem. Na plamy z potu sprawdzi się tradycyjne pranie w wysokiej temperaturze z dodatkiem sody oczyszczonej, octu lub soli kuchennej. 

Pożegnaj plamy z ulubionych ubrań. Oto sprawdzone sposoby radzenia sobie z nimi

Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem, zaschnięte plamy należy potrzeć mydłem piorącym, następnie namoczyć w zimnej wodzie i uprać. Plamy z potu usuwamy tak jak z prześcieradeł, czyli przy pomocy wysokiej temperatury. Plamy z wina należy posypać solą, następnie spłukać zimną wodą i uprać. Plamy, które mają już swoją historię, usunie:

 • szare mydło,
 • sok z cytryny
 • woda utleniona z dodatkiem spirytusu.

Zdecydowanie warto sięgnąć też po mydło galasowe w płynie i przez kilka minut potrzeć zabrudzone miejsce. 

Zobacz też: Czy przebarwione majtki to powód do niepokoju? "Nie miałam pojęcia"

Więcej o:
Copyright © Agora SA