Opryski roślin w lutym. Termin oprysków na kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy i inne

Opryski roślin w lutym to skuteczny patent na szkodniki oraz choroby roślin. Jak zaplanować i przeprowadzić zimowy oprysk? Sprawdź kilka porad, które pomogą Ci przygotować ogród na nowy sezon.

Bez odpowiedniej ochrony nie ma co liczyć na dobrej jakości zbiory. Ogrodnicy często muszą sięgać po środki chemiczne, ale ilość preparatów dopuszczonych do użycia jest ograniczona. Nie bez znaczenia jest też teren, na którym uprawimy ogródek oraz odpowiedni moment. Dlaczego opryski w lutym mają kluczowe znaczenie i czy oprócz gotowych środków istnieją domowe alternatywy? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części artykułu. 

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Oprysk roślin - dlaczego w lutym? 

Na pierwszy rzut oka ogród w tym miesiącu pogrążony jest w zimowym śnie, ale wtajemniczeni dobrze wiedzą, że za kulisami zaczyna się już prawdziwa walka o przyszłe zbiory. Oprysk roślin, który ochroni przed szkodnikami oraz chorobą można przeprowadzić w drugiej części miesiąca. Tak wczesnej porze sprzyjają anomalie pogodowe - wysokie temperatury wymuszają zmiany w kalendarzu ogrodnika. Oprysk roślin wykonuje się już przy temperaturze około 7 stopni Celsjusza. 

Opryski roślin 2024 - od czego zacząć? 

Na początek szczególną opieką należy otoczyć drzewa oraz krzewy owocowe (brzoskwinie, jabłonie, śliwy, wiśnie, morele), które narażone są na zgniliznę. Przełom lutego i marca to ostatni moment, aby zabezpieczyć śliwy przed torbielą, a brzoskwinie przed chorobą kędzierzawości liści. 

Kiedy rozpocząć opryski roślin 2024? Gdy zaobserwujemy fazę nabrzmiewania pąków, należy wprowadzić środki dedykowane do ochrony przed szkodnikami (przędziorki, mszyce). Cel to zatrzymanie wylęgu owadów oraz zniszczenie jaj.  

Opryski roślin w lutym - ekologiczny czy chemiczny środek? 

Przy wyborze środka do ochrony roślin należy kierować się składem oraz przepisami, które obowiązują na danym terenie. Zdarza się, że na danym obszarze można stosować preparaty chemiczne tylko pod warunkiem, że zostały one dopuszczone w strefach ochrony wód. Czerwone światło powinno pojawić się zawsze przy pestycydach, herbicydach oraz środkach o I i II klasie toksyczności.

A co z rolnictwem ekologicznym? Aktualnie w Polsce można korzystać z 76 środków zarejestrowanych do stosowania w działalności ekologicznej. W wykazie występują między innymi: akarycydy, atraktanty, fungicydy, insektycydy, repelenty oraz stymulatory odporności. 

Chociaż ich skuteczność nie zawsze spełnia oczekiwania, to do ochrony roślin można wypróbować też środki powstałe w wyniku domowej produkcji. Popularne są wywary na bazie pokrzywy lub łusek cebuli, ale aby mogły faktycznie zadziałać, muszą być bardzo skoncentrowane. Najlepsze proporcje to: 1 kg pokrzywy (lub łusek cebuli) na 5 l wody 

Zobacz też: Gdzie powinien stać aloes w domu? Jak go podlewać? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Więcej o:
Copyright © Agora SA