Jak wygląda forsycja? Ten popularny krzew ozdobny przynależy do rodziny oliwkowatych. Roślina osiąga średnie rozmiary, a odmiany, które uprawia się w ogrodzie, zwykle nie przekraczają 60 centymetrów wysokości. W Polsce występują głównie forsycja zwisająca oraz forsycja pośrednia. Z kolei naturalnie występująca na terenie Europy forsycja europejska jest w naszym kraju pod ścisłą ochroną.
Charakterystyczną ozdobą forsycji są jej drobne, gęsto osadzone kwiaty o intensywnej żółtej barwie. Krzew ma też wąskie, nierzucające się w oczy liście. U nas w Polsce można napotkać kilka różnych odmian tego krzewu. Forsycja jest jednym z kwiatów, które wabią motyle.
Gdzie rośnie forsycja? Tak naprawdę można ją spotkać w wielu miejscach na świecie, także w Polsce. Krzew pochodzi z Azji, stamtąd też rozprzestrzenił się po całym globie. W naturze może osiągać do trzech metrów wysokości, natomiast jeśli ma się pojawić w ogrodzie, najczęściej wybiera się mniejsze odmiany, łatwiejsze w uprawie.
W Twoim ogrodzie pojawi się forsycja? Jakie stanowisko powinieneś dla niej wybrać? Krzew ten potrzebuje dużej ilości słońca. Należy mu też znaleźć miejsce osłonięte od wiatru, który mógłby zaszkodzić roślinie. Forsycja poradzi sobie także w cieniu, jednak wtedy stanie się mniej ukwiecona, a co więcej może się charakteryzować mniejszym pokrojem.
Jaką ziemię lubi forsycja? Przygotowując podłoże dla tego krzewu, zadbaj o to, by było lekkie, żyzne i stale wilgotne. Forsycja nie będzie dobrze rosła ani na piaszczystej, ani na gliniastej ziemi. Jeśli chcesz mieć pewność, że roślinie zostanie zapewniona odpowiednia wilgotność podłoża, z uwagi na jej płytki system korzeniowy, dobrze będzie ją ściółkować u podstaw pędów.
Kiedy przycinać forsycję? Musisz wiedzieć, że krzew ten kwitnie na zeszłorocznych pędach. W związku z tym przycinanie rośliny należy przeprowadzać wczesną wiosną, kiedy te przekwitną. Jeśli ktoś zdecydowałby się na cięcie latem, spowoduje, że roślina nie będzie mogła zakwitnąć bądź zakwitnie zaledwie w niewielkim stopniu. Nie należy jednak unikać regularnego przycinania, ponieważ bez tego zabiegu forsycja utraci swój pokrój, a jednocześnie kwiaty będą się pojawiać wyłącznie na wierzchołkach pędów.
Jak szybko rośnie forsycja? To jeden z szybciej rosnących krzewów, dlatego też nie będziesz musiał długo czekać na to, by zaczął wyglądać naprawdę efektownie.
A kiedy można przesadzić forsycję? Jeśli zależy Ci na tym, by zmienić jej miejsce w ogrodzie, najlepiej wybierz termin w okresie od października do marca – wtedy krzew znajduje się w stanie uśpienia. Postaraj się wybierać do przesadzenia jak najmniejszy egzemplarz, ponieważ to znacznie ułatwi proces i pozwoli uniknąć roślinie przemarznięcia (na ogół forsycję uważa się za roślinę mrozoodporną – zaszkodzić jej może wyłącznie bardzo mroźna zima).
Zobacz też: Maranta - luksusowa roślina, która zachwyca swoim niebanalnym, tropikalnym pięknem [ZDJĘCIA ODMIAN]