Kiedy kwitnie forsycja? Zrób to wiosną, a roślina będzie się uginać pod ciężarem kwiatów

Kiedy kwitnie forsycja, wiesz już, że w przyrodzie nastała wiosna. Sprawdź, gdzie możesz ją spotkać, jak wygląda i dowiedz się, jakie warunki trzeba jej zapewnić, by dobrze rosła w przydomowym ogrodzie.

Jak wygląda forsycja?

Jak wygląda forsycja? Ten popularny krzew ozdobny przynależy do rodziny oliwkowatych. Roślina osiąga średnie rozmiary, a odmiany, które uprawia się w ogrodzie, zwykle nie przekraczają 60 centymetrów wysokości. W Polsce występują głównie forsycja zwisająca oraz forsycja pośrednia. Z kolei naturalnie występująca na terenie Europy forsycja europejska jest w naszym kraju pod ścisłą ochroną.

Forsycja. Zdjęcie ilustracyjneForsycja. Zdjęcie ilustracyjne istock / Aliaksandr Yarmashchuk

Charakterystyczną ozdobą forsycji są jej drobne, gęsto osadzone kwiaty o intensywnej żółtej barwie. Krzew ma też wąskie, nierzucające się w oczy liście. U nas w Polsce można napotkać kilka różnych odmian tego krzewu. Forsycja jest jednym z kwiatów, które wabią motyle.

Gdzie rośnie forsycja w naturze?

Gdzie rośnie forsycja? Tak naprawdę można ją spotkać w wielu miejscach na świecie, także w Polsce. Krzew pochodzi z Azji, stamtąd też rozprzestrzenił się po całym globie. W naturze może osiągać do trzech metrów wysokości, natomiast jeśli ma się pojawić w ogrodzie, najczęściej wybiera się mniejsze odmiany, łatwiejsze w uprawie.

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Forsycja: jakie stanowisko będzie dla niej odpowiednie?

W Twoim ogrodzie pojawi się forsycja? Jakie stanowisko powinieneś dla niej wybrać? Krzew ten potrzebuje dużej ilości słońca. Należy mu też znaleźć miejsce osłonięte od wiatru, który mógłby zaszkodzić roślinie. Forsycja poradzi sobie także w cieniu, jednak wtedy stanie się mniej ukwiecona, a co więcej może się charakteryzować mniejszym pokrojem.

Jaką ziemię lubi forsycja?

Jaką ziemię lubi forsycja? Przygotowując podłoże dla tego krzewu, zadbaj o to, by było lekkie, żyzne i stale wilgotne. Forsycja nie będzie dobrze rosła ani na piaszczystej, ani na gliniastej ziemi. Jeśli chcesz mieć pewność, że roślinie zostanie zapewniona odpowiednia wilgotność podłoża, z uwagi na jej płytki system korzeniowy, dobrze będzie ją ściółkować u podstaw pędów.

Forsycja. Zdjęcie ilustracyjneForsycja. Zdjęcie ilustracyjne istock / sommersby

Forsycja: kiedy przycinać tę roślinę?

Kiedy przycinać forsycję? Musisz wiedzieć, że krzew ten kwitnie na zeszłorocznych pędach. W związku z tym przycinanie rośliny należy przeprowadzać wczesną wiosną, kiedy te przekwitną. Jeśli ktoś zdecydowałby się na cięcie latem, spowoduje, że roślina nie będzie mogła zakwitnąć bądź zakwitnie zaledwie w niewielkim stopniu. Nie należy jednak unikać regularnego przycinania, ponieważ bez tego zabiegu forsycja utraci swój pokrój, a jednocześnie kwiaty będą się pojawiać wyłącznie na wierzchołkach pędów.

Jak szybko rośnie forsycja i kiedy ją przesadzać?

Jak szybko rośnie forsycja? To jeden z szybciej rosnących krzewów, dlatego też nie będziesz musiał długo czekać na to, by zaczął wyglądać naprawdę efektownie.

A kiedy można przesadzić forsycję? Jeśli zależy Ci na tym, by zmienić jej miejsce w ogrodzie, najlepiej wybierz termin w okresie od października do marca – wtedy krzew znajduje się w stanie uśpienia. Postaraj się wybierać do przesadzenia jak najmniejszy egzemplarz, ponieważ to znacznie ułatwi proces i pozwoli uniknąć roślinie przemarznięcia (na ogół forsycję uważa się za roślinę mrozoodporną – zaszkodzić jej może wyłącznie bardzo mroźna zima).

Zobacz też: Maranta - luksusowa roślina, która zachwyca swoim niebanalnym, tropikalnym pięknem [ZDJĘCIA ODMIAN]

Więcej o:
Copyright © Agora SA