Ciepłe miesiące to czas, kiedy częściej zastanawiamy się, jak odstraszyć muchy. Pojawiają się w naszym domu niemalże znikąd, a gdy już się zjawią, bardzo trudno się ich pozbyć. Jak w przypadku wielu niepożądanych lokatorów naszych mieszkań, tak i w tym wypadku najlepiej jest zapobiegać ich pojawieniu się.
Warto więc pamiętać, że muchy preferują miejsca, w których panują korzystne dla nich warunki. Przyciągają je resztki jedzenia czy zepsute warzywa i owoce, wabi je zapach amoniaku i odchodów. Dlatego dbałość o czystość i higienę może okazać się dobrym sposobem na to, by denerwujące owady nie pojawiały się w naszym otoczeniu. Częste wyrzucanie śmieci, systematyczne usuwanie resztek pokarmów i zepsutego jedzenia, dbałość o porządek w kuchni i regularne mycie w niej podłogi na mokro to nawyki, które pomogą nam stworzyć miejsce, do którego muchy nie będą chciały zaglądać. Nie należy zapominać o utrzymaniu w czystości kuchennego zlewu, a także umywalki, wanny czy brodzika. Tu pomocne będą preparaty na bazie octu, które dodatkowo odstraszą muchy. Pamiętajmy, by nie pozostawiać też na wierzchu pojemników z wodą i na bieżąco usuwać nadmiar wody z doniczek bądź spodeczków pod nimi. Dodatkowo w otworach okiennych i drzwiach balkonowych warto zamontować siatki ochronne (tzw. moskitiery). Te wszystkie zabiegi powinny zapewnić nam przestrzeń wolną od much.
Jeśli jednak mimo zabezpieczonych otworów okiennych i utrzymywania czystości w domu muchy nadal się pojawiają, warto wiedzieć, jak z nimi walczyć. Jest wiele zapachów, które odstraszają te natrętne insekty. Okazuje się, że jednym z aromatów, którego muchy nie znoszą, jest wanilia. Wystarczy pozostawić na stole czy parapecie otwarty słoiczek z olejkiem waniliowym, zapalić intensywnie pachnącą świeczkę lub zastosować dyfuzor, by owady opuściły pomieszczenie.
Podobne działanie wykazują niektóre rośliny, uwalniające olejki eteryczne, za którymi muchy nie przepadają. Na kuchennym parapecie warto posadzić miętę, tymianek i bazylię - w ten sposób nie tylko będziemy dysponować na bieżąco świeżymi ziołami, ale i pozbędziemy się bzyczącego problemu. Podobne działanie wykazuje lawenda, którą można posadzić na balkonie czy tarasie.
Jakie inne domowe sposoby na pozbycie się much w domu można zastosować?
Liczne preparaty na muchy w domu oferują też sklepy z chemią domową. Środki te mogą być skuteczne zwłaszcza wtedy, gdy zawiodą nas domowe sposoby na muchy. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno określonego środka czy preparatu, przeczytajmy dokładnie opis na opakowaniu, gdyż nie wszystkie one pozostają obojętne dla ludzkiego organizmu, zaś odstraszacze ultradźwiękowe nie zawsze są bezpieczne dla zwierząt domowych. Wśród najczęściej kupowanych preparatów przeciw muchom wymienić można lepy na muchy, elektrofumigatory, zamgławiacze czy lampy UV na muchy. Popularnością cieszą się też spraye na bazie tetrametryny czy permetryny. Jeśli zdecydujemy się na ich zastosowanie, pamiętajmy by postępować ściśle według wskazań producenta umieszczonych na opakowaniu.
Zobacz też: Jadowite węże w Polsce. Żmije budzą się na wiosnę. Już za niedługo będzie można spotkać je na spacerze