Wiemy kiedy zaczyna się lato. Daty kalendarzowego i astronomicznego lata nie są takie same z kilku powodów

Początek lata za pasem. Choć czerwiec nieodłącznie kojarzony jest z początkiem lata, poszczególne daty rozpoczęcia tego sezonu mogą się od siebie różnić. Wszystko zależy od tego, czy świętujemy astronomiczny, kalendarzowy czy jeszcze inny początek lata. Te dni nie są takie same.

Wiele osób nie może się już doczekać początku lata. Mało kto jednak wie, że daty rozpoczęcia poszczególnych sezonów podzielić można na trzy typy: meteorologiczne, astronomiczne i kalendarzowe. W zależności od przyjętych kryteriów zima, lato, wiosna czy jesień zaczynać się mogą w różnych terminach. 

Zobacz wideo Sposób na ochłodzenie mieszkania? Mamy myk na domowy klimatyzator

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Astronomiczne lato 2023. Przypada na różne godziny oraz różne dni

Astronomiczne lato wyznaczane jest na podstawie obserwacji astronomicznych oraz obliczeń. Oznacza to, że każdego roku początek astronomicznego lata może się różnić nie tylko godziną, ale również dniem. Zawsze jednak zaczyna się od przesilenia letniego, czyli momentu, w którym Słońce góruje w zenicie na szerokości Zwrotnika Raka. Na półkuli północnej te daty przypadają zazwyczaj pomiędzy 20 a 21 czerwca. Co najważniejsze, pierwszy dzień astronomicznego lata jest również najdłuższym dniem w roku. Ze względu na różnice pomiędzy rokiem zwrotnikowym a rokiem kalendarzowym, lato astronomiczne może trwać 92 lub 93 dni i nazywane jest również Nocą Kupały. W 2023 roku rozpocznie się ono 21 czerwca

Lato kalendarzowe ma jedną ustaloną datę. Stworzone na potrzeby szkół

Lato kalendarzowe rozpoczyna się dzień później niż astronomiczne. Każdego roku rozpoczyna się no tego samego dnia, czyli 22 czerwca. Warto zapamiętać, że data rozpoczęcia kalendarzowego lata nie jest ruchoma. Pory roku opierające się na kalendarzu stosowane są głównie w szkołach, między innymi kiedy dzieci uczą się podstaw geografii. Ciekawostką jest, że na półkuli południowej ich nazwy nie pokrywają się z nazwami astronomicznych pór roku, przesuwają się o pół roku. 

Typy lata. Wyróżniamy meteorologiczne, fenologiczne i klimatogeniczne

Oprócz lata astronomicznego i kalendarzowego można wyróżnić również między innymi lato meteorologiczne. Jest to pora roku, która ustalana jest na potrzeby synoptyków i klimatologów. Jej celem jest obliczenie średnich oraz przeprowadzenie badań nad zmianami klimatu. Tak jak w przypadku lata kalendarzowego, ma ono stały początek i koniec. Jego rozpoczęcie przypada każdego roku na 1 czerwca, a kończy się w ostatni dzień sierpnia. Wyróżnić można również lato fenologiczne, które przypada na okres kwitnięcia lipy drobnolistnej i dojrzewanie bzu czarnego i jarzębiny. Ostatnim z wyróżnionych typów jest klimatogeniczne, którego ciężko zidentyfikować początek niż koniec. Zaczyna się, gdy w Polsce temperatura średnia dobowa jest wyższa bądź równa 15 stopni Celsjusza

Więcej o:
Copyright © Agora SA