"Anielskie trąby" to kwiat, obok którego nie można przejść obojętnie. Czy można go hodować w Polsce?

Datura to kwiat o egzotycznym wyglądzie, obok którego trudno przejść obojętnie. Znana także pod nazwą ''brugmansja'' lub ''anielskie trąby'' - od bardzo dekoracyjnych kwiatów, które mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Dlaczego warto ją uprawiać?

Datura to kwiat, który pięknie przyozdobi balkony i tarasy. Dowiedz się, czym charakteryzuje się roślina, jak o nią dbać i czego unikać.  

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Datura - uprawa domowa

Brugmansja, datura wieloletnia, datura drzewiasta lub po prostu datura - uprawa domowa tej imponującej rośliny, znanej pod wieloma nazwami, może być nieco problematyczna dla mało doświadczonych ogrodników.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne iStock / photohampster

Datura to wieloletnia roślina z rodziny psiankowatych, która pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. W naszych warunkach uprawiana jest głównie jako roślina doniczkowa. Ma bardzo egzotyczny wygląd, który wynika oczywiście z jej pochodzenia. Może osiągać wysokość od 1 do 4 m. Przyjmuje kształt krzewu lub niewielkiego drzewka. Jej pędy z czasem drewnieją, a korona rozrasta się do imponujących rozmiarów.   

Kwiaty datury - imponująca dekoracja rośliny

Datura to bardzo dekoracyjna roślina, której cechą charakterystyczną są okazałe kwiaty. Mają one kształt trąbek skierowanych w dół, przez co - jak wspomnieliśmy wyżej - roślina potocznie jest określana mianem ''anielskich trąb''.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne iStock / Tatiana Sidorova

Kwiaty datury mogą osiągać długość od 20 do nawet 50 cm. Występują w wielu kolorach - od białego, przez kremowy, żółty, pomarańczowy aż do różowego. Mają bardzo intensywny zapach, którego woń unosi się w powietrzu zwłaszcza wieczorami. Roślina - choć piękna - jest trująca. Wszystkie jej części zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Datura - uprawa na tarasie lub balkonie

Jakich warunków potrzebuje datura? Uprawa brugmansji nie jest łatwa, ponieważ jest to roślina wymagająca:

  • roślina najlepiej czuje się w miejscu półcienistym, ale ciepłym i zacisznym
  • ziemia musi być dobrze przepuszczalna i zasobna w składniki odżywcze
  • datura najlepiej rozwija się w glebie o pH w zakresie 5,5-6,5
  • roślina musi być regularnie podlewana, zwłaszcza w okresach suszy (zaleca się wówczas podlewanie dwa razy dziennie)
  • najlepiej posadzić ją w dużej donicy, skąd woda nie odparuje tak szybko
  • nie praktykuje się zraszania datury, ponieważ może to się przyczynić do gnicia liści i kwiatów
  • w okresie wegetacyjnym roślinę należy obficie nawozić (zwłaszcza starsze okazy), najlepiej nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących 

Czy datura przezimuje w gruncie? Jak przygotować roślinę na ujemne temperatury?

Brugmansja to roślina ciepłolubna, dlatego odpowiedź na pytanie, czy datura przezimuje w gruncie, jest przecząca. Rośliny generalnie nie sadzimy do gruntu, bo w naszych warunkach klimatycznych praktykowana jest uprawa doniczkowa.

Na zimę roślinę należy schować do pomieszczenia, aby zabezpieczyć ją przed mrozem. Ważne, aby zrobić to w odpowiednim momencie, ponieważ nawet niewielkie przymrozki mogą uszkodzić pędy. W czasie zimowego spoczynku roślinę należy regularnie podlewać. W przeciwnym razie jej bryła korzeniowa może uschnąć.   

Jak przyspieszyć kwitnienie datury?

Niebywałym atutem rośliny, jak już wiemy, są jej dekoracyjne kwiaty. Nic zatem dziwnego, że na kwitnienie brugmansji ogrodnicy czekają z wielką niecierpliwością. A jak przyspieszyć kwitnienie datury? Oprócz wspomnianych wyżej praktyk pielęgnacyjnych (podlewanie, nawożenie, odpowiednie stanowisko uprawy), bardzo istotne jest również przycinanie rośliny. Zazwyczaj wykonuje się dwa cięcia w trakcie roku:

  • na wiosnę przycinanie korekcyjne, którego celem jest usunięcie suchych lub zgniłych pędów 
  • przycinanie pędów późną jesienią (listopad) o 1/4 długości

Warto zaznaczyć, że daturę wieloletnią należy przycinać dopiero w drugim roku uprawy, kiedy roślina jest już trochę bardziej rozrośnięta.

Datura - sadzonki pędowe na rozmnożenie rośliny 

W jaki sposób rozmnaża się datura? 

  • sadzonki pędowe, pobierane późną wiosną lub latem, należy włożyć do ukorzeniacza, a następnie umieścić w wilgotnym podłożu (np. torf zmieszany z piaskiem) i przykryć podziurkowaną folią. Po kilku tygodniach pęd powinien puścić korzeń - wówczas przesadzamy roślinę do większej doniczki
  • drugim sposobem na rozmnażanie rośliny jest ścięcie pędów o długości ok. 20 cm i umieszczenie ich w naczyniu z wodą - korzenie powinny pojawić się już po miesiącu

Zobacz też: Jakie zioła warto mieć na balkonie? Sprawdź i zdecyduj, co wybrać już teraz!

Więcej o: