Duże zagrożenia dla roślin stanowi ćma bukszpanowa. Jak rozpoznać i zwalczać szkodnika? Poznaj skuteczne sposoby na wyproszenie niechcianego owada ze swojego ogrodu.
Szkodniki bukszpanu potrafią skutecznie uprzykrzyć ogrodnikom życie. Z wyglądu niepozorne, a w rzeczywistości mogą powodować ogromne zniszczenia. Wczesne wykrycie problemu jest bardzo istotne i może skutecznie ochronić rośliny. Jak rozpoznać, że bukszpany zostały zaatakowane przez ćmę? Objawy żerowania są uzależnione od stadium, jednak można wymienić pewne charakterystyczne oznaki:
Wiemy już, jak rozpoznać, że naszą roślinę zaatakowała ćma bukszpanowa. Zwalczanie jej zarówno domowymi, jak i specjalistycznymi środkami, jest jak najbardziej możliwe, jednak liczy się czas. Należy działać od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów, ponieważ ćmy rozprzestrzeniają się bardzo szybko i niszczą roślinę błyskawicznie.
Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Preparaty skutecznie zwalczające szkodnika można przygotować samodzielnie w domu. Domowe opryski to tanie i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala sporo zaoszczędzić.
Domowy środek na ćmę bukszpanową może być bardzo skutecznym orężem w dłoni, jednak aby przyniósł rezultat, potrzebny jest czas i regularność stosowania. Rośliny należy pryskać regularnie, najlepiej w odstępie 7-10 dni między kolejnymi sesjami. Domowe opryski warto stosować na przemian, aby zwiększyć ich skuteczność.
W sytuacji, gdy ćma bukszpanowa zainfekowała większą część rośliny i jest to bardziej zaawansowane stadium, skuteczniejsze mogą się okazać opryski chemiczne. Zawarte w nich substancje działają szybciej niż domowe mieszanki, jednak mają też oczywiście większy wpływ na środowisko. Przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta, a samą czynność pryskania wykonywać z odpowiednim zabezpieczeniem (rękawice ochronne, maseczka na twarz).
W jaki jeszcze sposób ogrodnicy walczą z uciążliwym szkodnikiem, jakim jest ćma bukszpanowa? Oprysk jest jedną z najskuteczniejszych i najszybciej działających metod, jednak warto zastosować także inne środki prewencyjne, takie jak np.:
Ogrodnicy, którzy zauważą obecność szkodnika w swoim ogrodzie, często zastanawiają się, czy ćma bukszpanowa atakuje inne rośliny? Mamy tutaj dobrą wiadomość. Żerowanie ćmy bukszpanowej na innych gatunkach zdarza się, ale należy raczej do rzadkości.
W sporadycznych przypadkach ćma może przenosić się na rośliny, takie jak m.in. trzmielina, ostrokrzew czy laurowiśnia. Jeżeli zatem zmagamy się z ćmą bukszpanową w swoim ogrodzie, to ryzyko, że zaatakuje inne rośliny, jest raczej nikłe. Nie zmienia to jednak faktu, że należy szybko podjąć kroki, które umożliwią skuteczne pozbycie się owada.
Zobacz też: Kiedy i jak przycinać wierzbę japońską? Stwórz piękną koronę na pniu dzięki przemyślanym zabiegom