• Link został skopiowany

Nie musisz rezygnować z prania śpiwora. Jeśli jest "po przejściach", wystarczy zastosować ten trik

Miłośnicy górskich wypraw zawsze mają przy sobie śpiwory, które regularnie są przez nich używane. Czasem nasze podróżne pościele wręcz prosi się o odświeżenie, jednak sprawa nie jest wcale taka prosta, jakby się to mogło wydawać. Jak wyprać śpiwór, aby go nie zniszczyć? Mamy na to patent.
jak prać śpiwór
Ashley-Belle Burns / Getty Images/iStockphoto

Śpiwór jest jednym z bardziej kosztownych akcesoriów z górskiego wyposażenia. Aby uniknąć zniszczeń, warto wiedzieć, jak odpowiednio wykonać pranie. W przeciwnym razie może on stracić swoje zdolności termiczne. Na szczęście, istnieje na to jeden trik, który nazwalibyśmy nawet pewniakiem. 

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Śpiwór puchowy vs śpiwór syntetyczny - uważaj na wypełnienie. Ma to ogromne znaczenie

Informacja o tym, jakie mamy wypełnienie śpiwora, jest niezwykle istotną kwestią. Dzięki temu wiemy, jak odpowiednio podejść do tematu prania. Wyróżniamy śpiwory puchowe oraz syntetyczne. Śpiwory puchowe są znacznie bardziej skomplikowane, gdyż dzięki malutkim piórkom, które są w wypełnieniu, mają doskonałe właściwości termiczne, jednak słabo znoszą wilgoć i nietrudno o zbicie wnętrza. Śpiwory syntetyczne są zamiennikiem z wypełnieniem syntetycznym, które są znacznie tańsze i bardziej odporne na wilgoć, jednak już nie mają takich samych właściwości termicznych. Konserwacja takich śpiworów wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem uszkodzenia.

Jak prać śpiwór? Nie ma sensu całkowicie rezygnować z odświeżania go

Z całą pewnością śpiwora nie należy prać zbyt często. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z odświeżenia go i narażać się na spanie w nieprzyjemnym zapachowo otoczeniu. Przy praniu śpiworów, szczególnie tych puchowych, należy zachować zdrowy rozsądek, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Sposobów na wyczyszczenie śpiworów jest kilka, łącznie z oddaniem go do pralni, gdzie specjalizują się w czyszczeniu takiego sprzętu. Samodzielnie również można to wykonać. Zanim jednak przystąpimy do prania, należy upewnić się, czy śpiwór nie wymaga jedynie delikatnego odświeżenia, gdyż czasem wystarczy go jedynie wywietrzyć i wyczyścić miejscowo lekko nasączoną wodą ściereczką. Warto przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które z pewnością zawarte są na metce śpiwora, gdyż producent zaleca najlepszą opcję konserwacji produktu.

Pranie śpiwora w pralce - przede wszystkim nie sprawdzi się, gdy urządzenie jest w stanie umieścić tylko 5 kg. Najlepiej będzie wykorzystać bęben do 7 kg.  Chodzi przede wszystkim o to, aby nie był on zbyt ściśnięty. Wykorzystaj do tego przeznaczonych do tego typu sprzętów rodzaju chemicznego, aby nie zostały na nim niechlujne plamy. Dorzucamy do bębna kilka piłeczek tenisowych (ok. 4 -5), które skutecznie zapobiegną zbijaniu się puchu. Pranie wykonujemy na najdelikatniejszym programie, bez wirowania, na niskich obrotach a temp 30 - 40 stopni. Ostatnim elementem jest suszenie, które jest równie ważne. Niestety nie każdy ma suszarkę bębnową, (w przypadku śpiworów syntetycznych należy się upewnić czy producent zezwala suszenie w pralce bębnowej) więc należy uzbroić się w cierpliwość i czas. Śpiwór należy położyć na płasko, na ręczniku, co jakiś czas rozbijając zbrylający się puch oraz regularnie go przewracać na drugą stronę - to może potrwać nawet kilka dni. 

Więcej o: