Niezawodny sposób na ćmę bukszpanową! Rozpuść w wodzie, spryskaj i patrz, jak larwy spadają z gałęzi

Stosunkowo nowym szkodnikiem w Polsce jest ćma bukszpanowa. Zwalczanie jej larw powinno zacząć się jak najszybciej, gdyż mogą one w krótkim czasie wyrządzić roślinom bardzo duże szkody. Podpowiadamy, jak rozpoznać obecność ćmy bukszpanowej w naszym ogrodzie i jak z nią walczyć domowymi sposobami.

Ćma bukszpanowa przywędrowała do naszego kraju z Azji kilka lat temu i zdążyła się już u nas zadomowić. Atakuje ona wyłącznie odmiany bukszpanu, ale wywołane przez nią szkody mogą być naprawdę duże, więc nie należy jej lekceważyć. Co prawda ćma zyskała też już naturalnych drapieżników (m.in. wróble, sikorki czy osy), ale znacznie lepiej jest wziąć sprawę we własne ręce.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Szukasz porad ogrodowych? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ćma bukszpanowa: jak wygląda? Kiedy pojawia się ćma bukszpanowa?

Dorosły osobnik ćmy bukszpanowej jest duży: rozpiętość jego skrzydeł to nawet 40 mm. Mają one kolor jasnobrązowy z fioletowo-niebieskim połyskiem oraz białą plamą. Istotniejszy dla ogrodników może być jednak wygląd jaj i larw owada. Jaja ćmy składane są na spodnich częściach liści. Mają zaledwie 1 mm średnicy, są koloru jasnożółtego z charakterystyczną ciemną kropką. Larwy natomiast dorastają do 4 mm i mają ubarwienie zielonobrązowe. Ćma bukszpanowa zazwyczaj atakuje od wiosny do jesieni, a konkretniej od kwietnia do września. O jej obecności świadczy usychanie roślin, nadgryzione liście i pędy, a także wełnista powłoka na roślinie.

Ćma bukszpanowa: oprysk najlepszym sposobem walki. Wystarczą dwa produkty i woda

Skuteczną metodą walki z ćmą bukszpanową są opryski. Do przygotowania odpowiedniego roztworu wystarczy wymieszać 4 łyżki octu z 3 łyżkami oleju rzepakowego i 0,5 l wody. Otrzymaną mieszankę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie spryskujemy zainfekowaną roślinę. Po 30 minutach opłukujemy bukszpan wodą z węża ogrodowego, pozbywając się w ten sposób martwych larw. Jeśli jakieś osobniki pozostały na liściach, można je usunąć ręcznie.

Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Sięgnij do szafki w łazience

Opryski na ćmę bukszpanową można wykonać także z szarego mydła. W tym przypadku należy zetrzeć na tarce 150-300 g mydła, a następnie rozpuścić je w 10 l gorącej wody. Gdy roztwór ostygnie, wykonujemy nim oprysk w sposób podobny do poprzedniej metody. Co ciekawe, opryski z szarego mydła powinny być skuteczne również w walce z mszycami.

Więcej o: