Jeśli lubisz zmiany, ale niekoniecznie jest ci po drodze z pracami ogrodowymi, mamy dla ciebie idealne rozwiązanie. Kalina koralowa to krzew, który wiosną pięknie obrasta kwiatami, natomiast w późniejszych etapach rozrostu zaczyna owocować w intensywnie czerwone kuleczki. Jest ceniona nie tylko przez ogrodników, ale także można o niej często usłyszeć w pieśniach słowiańskich, gdzie symbolizuje niewinność i młodość. Chcąc wzbogacić swój ogród o wyjątkowy okaz, zapoznaj się ze specyfiką tego gatunku.
Kalina koralowa wywodzi się z rodziny kalinowatych i występuje najczęściej w krajach europejskich, na Dalekim Wschodzie, w Ameryce Północnej oraz w środkowo-zachodniej Azji. Ceniona jest nie tylko za bujny wzrost, który wynosi nawet do 6 metrów, ale przede wszystkim za piękne kwiaty, którymi obsypuje się od maja do czerwca. W tym czasie łudząco przypomina hortensje, dlatego wiele osób decyduje się na jej wysadzenie, ponieważ w późniejszym czasie cieszymy się pięknymi, czerwonymi jagodami, z których można przygotować przetwory. Należy jednak pamiętać, że owoce nie nadają się do spożycia na surowo. Liście kaliny również są bardzo okazałe, mierzą od 7 do 10 cm długości oraz 8 cm szerokości. Wybarwione są na zielono, a na ich blaszce wyraźnie widać unerwienia. Dotykając ich, można poczuć pod palcami delikatny meszek. Chcąc cieszyć się tym wyjątkowym symbolem młodości w ogrodzie, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach w uprawie. Roślina należy do tych bardziej wymagających. Zobacz, czy poszczególne zobowiązania stanowiłyby dla ciebie problem.
Na wysadzenie kaliny koralowej wyznaczono dwa odpowiednie terminy - pierwszy wypada wiosną, natomiast drugi jesienią. Zanim rozpoczniemy jednak proces hodowania, dobrze jest zadbać o odpowiednie warunki glebowe. W tym celu doskonale sprawdzi się obornik. Miejsce, w którym dojdzie do zasadzenia rośliny, powinno być nasłonecznione. Dzięki temu krzew będzie prawidłowo rosnąć. Dopuszczalne są także przestrzenie półcieniste, jednak musimy mieć na uwadze potencjalnie słabszy wzrost. Pod żadnym pozorem nie może być to stanowisko podmokłe lub charakteryzujące się dużą wilgocią. Taka lokalizacja spowodowałaby szybki rozwój chorób grzybiczych. Aby uchronić przed nimi krzew, warto stosować opryski. Nie zapominajmy także o nawożeniu, które wystarczy wykonać raz w roku, w celu wzbogacenia rośliny o składniki odżywcze takie jak potas i fosfor. Kalina jest wysoce wrażliwa na brak wody. Regularne podlewanie to klucz do obficie i zdrowo rosnącego okazu. W upalne dni wykonujmy tę czynność nawet dwa razy. Cięcie to kolejny aspekt pielęgnacyjny, jednak w tym przypadku nie jest on wymagany. Stosowany raz w roku po zakończeniu okresu kwitnienia będzie mieć pozytywny wpływ na przyszłoroczne owocowanie. Sporadycznie - jeśli pojawią się chore osobniki - nie pozostawajmy obojętni i usuwajmy zbędne pędy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.