Tanie bilety lotnicze - gdzie ich szukać? Poradnik dla podróżujących

Tanie bilety lotnicze znowu są poszukiwane. Chociaż pandemia mocno uderzyła w turystykę, to znowu mamy ochotę podróżować - także na własną rękę. Jak zrobić to w tani sposób? Podpowiadamy.

Tanie bilety lotnicze - absolutne ABC

Tanie bilety lotnicze od lat są hitem, który bywa ceniony przez mniej lub bardziej zaawansowanych podróżników. Perspektywa lotu do znanego turystycznego miejsca za kilkadziesiąt złotych zawsze bywa kusząca, na takie okazje można zaś trafić. O czym pamiętać przy poszukiwaniu tanich biletów lotniczych? Warto zwrócić uwagę na przynajmniej kilka kwestii. 

Z poszukiwaniem tanich biletów lotniczych związane są następujące kwestie:

  • Im wcześniej, tym taniej. Można spotkać opinie, że dobry czas na zakupy tanich biletów to nawet od trzech do sześciu miesięcy przed wylotem. Wiele zależy oczywiście od tego, jak bardzo oblegany jest dany kierunek.
  • Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na niższą cenę biletu. Należą do nich choćby wczesna lub bardzo późna pora wylotu, ale również długi czas oczekiwania na lotnisku przesiadkowym. Trzeba się zastanowić nad tym, czy taka opcja będzie nam pasowała. 
  • Tanie loty a ukryte opłaty. Trzeba się zorientować, czy niskiej cenie biletu bazowego nie towarzyszą niespodziewane i dość wysokie opłaty dodatkowe (np. za bagaż).
  • Tanie linie i wyszukiwarki. W pierwszej kolejności warto sprawdzić ofertę tanich linii lotniczych. Pomocne będą też wyszukiwarki tanich połączeń. Warto również zwrócić uwagę na to, że świat nie kończy się na lotnisku, które jest nam geograficznie najbliższe. Czasami lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z innych polskich lotnisk.
  • W niektórych terminach trudno o tanie bilety. Chodzi zwłaszcza o te okresy, które są dla ludzi dość powszechnie ważne - np. Boże Narodzenie, Nowy Rok czy weekend majowy.  

Skyscanner, czyli planowanie podróży

Jak działa Skyscanner? Chodzi o narzędzie pomagające w prosty sposób zaplanować podróż z wykorzystaniem komunikacji lotniczej. Działa od 2001 roku, obecnie dostępne jest także w formie aplikacji na telefon. Chodzi tu przy tym nie tylko o bezstronne wyszukiwanie najtańszych i najdogodniejszych lotów, ale także wskazywanie atrakcyjnych miejsc noclegowych czy opcji wypożyczenia samochodu. Możliwość dokonania rezerwacji jest stosunkowo prosta, bo serwis funkcjonuje w ok. 30 wersjach językowych.

Kiwi - loty w niskich cenach

Z tanią turystyką lotniczą kojarzy się także portal Kiwi. Loty mają być tańsze dzięki "sprytnym sztuczkom i trickom". Nadzieja na sprytne podróżowanie przyciąga turystów od 2012 roku, kiedy to usługa zaczęła działać. Korzysta się tu z technologii Virtual Interlining, czyli łączenia ze sobą ofert przewoźników, którzy w teorii nie prowadzą ze sobą współpracy. W zamyśle ma to pozwalać na tańsze planowanie nawet dość skomplikowanych i wieloetapowych podróży. W zakres oferowanych usług wchodzą też miejsca noclegowe i wynajem samochodów.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że działanie portalu w przeszłości budziło kontrowersje. Duża część użytkowników jest zadowolona ze świadczonych usług, ale wśród komentarzy pojawia się też sporo negatywnych. Obecnie średnia z ponad 76 tys. wystawionych przez klientów recenzji to 3,2/5. 

Ryanair - tanie linie lotnicze

Tanie linie lotnicze? Ich przegląd warto rozpocząć od przedsiębiorstwa Ryanair. Założone w 1985 r. i posiadające siedzibę w Dublinie, w Polsce działają od 2005 r. Nasz kraj jest jednym z wielu w Europie obsługiwanych przez tego operatora. Wśród kierunków z atrakcyjnymi cenami biletów mogą być wskazane choćby lotniska w Zadarze, Oslo, Burgas, Budapeszcie, Turynie, Wenecji -Treviso czy kilku miastach brytyjskich.

Wizzair - tanie linie lotnicze

Wizzair to z kolei węgierskie linie lotnicze, które działają od 2003 r. Ich działalność transportowa odbywa się przede wszystkim w Europie, ale także Izraelu, Gruzji i niektórych kierunkach azjatyckich. Obecnie linie lotnicze obsługują ok. 340 tras, zatrudniając ponad 2000 pracowników. Dzięki nim można dolecieć np. do Londynu, Barcelony, Bari, Reykjavíku, Rzymu, Tel Awiwu czy na Teneryfę. 

Easyjet - tanie linie lotnicze

EasyJet, czyli EasyJet Airline Company Limited, to brytyjskie linie lotnicze powstałe w 1995 r. Przedsiębiorstwo obsługuje trasy na terytoriach należących do 32 państw Europy i Afryki Północnej. W Polsce samoloty EasyJet latają z Krakowa i Lublina. Ze stolicy Małopolski można odlecieć np. do wybranych lotnisk w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii czy Włoch

Zobacz też: Latarnie morskie na świecie: najwyższe, najstarsze i najpiękniejsze. Rekordzistka ma aż 133 m

Więcej o:
Copyright © Agora SA