Łatwe szlaki górskie: coś dla początkujących, rodzin z dziećmi i nie tylko

Łatwe szlaki górskie polecane są w szczególności dla rodzin wybierających się na pierwsze wędrówki po górach z dzieckiem. Szlaki przemierzane z dzieckiem muszą bowiem być dostosowane do jego możliwości.

Łatwe szlaki górskie wybierają rodzice, których dziecko wyrosło już z nosidła i chce wędrować po górach o własnych siłach. Na łatwe szlaki górskie decydują się również początkujący górscy wędrowcy niezależnie od wieku.

Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Gdzie pojechać w góry na początek?

Gdzie pojechać w góry, by pierwsze wędrówki skończyły się sukcesem w postaci zdobycia szczytu i dostarczyły wspaniałych wspomnień? Takie szlaki możemy znaleźć właściwie wszędzie, musimy jednak skoncentrować się na tym, by wybierać trasy krótkie, z niewielkim przewyższeniem, nie zawierające trudnych do przejścia elementów i najlepiej atrakcyjne dla dziecka. Jeśli więc po drodze będzie możliwa wizyta w schronisku lub na wieży widokowej, przy szlaku będzie zlokalizowany plac zabaw, miejsce do wypoczynku albo łąka z pięknym widokiem, to jest szansa, że nawet bardzo młody wędrowiec będzie z takiej wycieczki zadowolony. Łatwe trasy górskie można znaleźć niemal w każdym paśmie gór:

  • będąc w Karkonoszach warto wybrać się ze Szklarskiej Poręby trasą na Chybotek i Złoty Widok
  • w Kotlinie Kłodzkiej na młodych piechurów czeka łatwa, choć niezbyt krótka trasa z Przełęczy Lądeckiej na Borówkową Górę
  • w Gorcach dobrze jest wybrać trasę do Bacówki na Maciejowej
  • w Pieninach warto odbyć spacer wąwozem w Rezerwacie przyrody Biała Woda
  • w Bieszczadach na szczególną uwagę zasługuje łatwa i widokowa trasa z Przełęczy Wyżniańskiej do bacówki pod Małą Rawką.

Łatwe szlaki górskie: Beskidy

Jeśli naszym celem są łatwe szlaki górskie, Beskidy zaoferują nam ich wiele. Są one bowiem idealnym celem dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Istnieje tu sporo urozmaiconych, atrakcyjnych szlaków, które spodobają się zarówno rodzinom z dziećmi, jak i starszym początkującym piechurom. I tak na przykład:

  • w Beskidzie Makowskim warto udać się szlakiem z Żarnówki na Koskową Górę, albo trasą ze Schroniska PTTK Kudłacze prowadzącą na Łysinę i Lubomir (z Obserwatorium Astronomicznym)
  • w Beskidzie Niskim zachęcającą trasę stanowi licząca niecałe dwa kilometry ścieżka edukacyjna wiodąca z Folusza do Rezerwatu Diabli Kamień oraz Wodospadu Magurskiego
  • w Beskidzie Małym na początkujących czeka dwukilometrowy spacer z Przełęczy Przegibek do Schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej, a nawet dalej, na najwyższy szczyt Beskidu Małego, Czupel
  • w Beskidzie Wyspowym warto wybrać się z Przełęczy Glisne zielonym szlakiem na Szczebel, albo trasą na Łopień z Przełęczy Rydza Śmigłego
  • w Beskidzie Sądeckim na wędrowców czeka niezwykle wygodna trasa z Muszyny do wieży widokowej na Malniku
  • w Beskidzie Żywieckim dobrze jest wybrać się na Halę Boraczą, bądź też z Żabnicy na Słowiankę.
Obserwatorium astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza. Lubomir
Obserwatorium astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza. Lubomir Autorstwa Siański - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3858278

Łatwe szlaki górskie jesienią

Łatwe szlaki górskie jesienią mogą być jeszcze bardziej malownicze niż wiosną czy latem. Należy jednak mieć na uwadze panujące wówczas w górach zmienne warunki atmosferyczne i szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie zapomnijmy o odpowiednim obuwiu – absolutnie niezbędne okażą się buty z antypoślizgową podeszwą. Wybierajmy też trasy osłonięte, gdyż wędrując przez odsłoniętą przestrzeń bardziej narażamy się na działanie przenikliwego wiatru. Przygotujmy się również odpowiednio do górskiej wędrówki. Nie zapomnijmy o naładowanym telefonie komórkowym i powerbanku, zabierzmy ze sobą latarkę oraz mapę w wersji papierowej. Ubierzmy się adekwatnie do pogody, ale weźmy ze sobą również zapasową odzież. Warto też wyposażyć się w wodę, energetyczne przekąski oraz zdrowy rozsądek. Wówczas możemy rozważyć wyprawę na Turbacz przez Polanę Rusnakową, trasę z Cisnej do Jasła i Przysłupia, czy też zdobycie Połoniny Wetlińskiej.

Łatwe szlaki górskie: Tatry też mają ich kilka

Czy w najwyższych polskich górach można znaleźć łatwe szlaki górskie? Tatry z reguły nie są polecane początkującym, jednak i tu można znaleźć szlaki, które nawet mało doświadczony wędrowiec jest w stanie pokonać. Można więc rozważyć wędrówkę z Równi Waksmundzkiej lub Rusinowej Polany zielonym szlakiem na wierzchołek Gęsiej Szyi czy też udać się do Łysej Polany, skąd niebieskim szlakiem można wyruszyć w stronę Polany Biała Woda. Popularnością cieszy się też zielony szlak z Kuźnic na Nosal. Choć należy tu zachować ostrożność z uwagi na śliskie kamienie i krawędzie, to trasa nie należy do trudnych.

Więcej o: