Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Bez większych problemów można tam dotrzeć nie tylko transportem lotniczym, ale również samochodem. W zależności od tego, z jakiego punktu kraju wyjedziemy, podróż zajmuje mniej więcej od kilku do kilkunastu godzin. Dalmacja i Istria to najczęściej obierane kierunki urlopowe na tych terenach ze względu na malownicze krajobrazy i atrakcyjną ofertę turystyczną. Co ciekawe w Istrii znajduje się miejsce, które pozwoli nam z Półwyspu Bałkańskiego przenieść się prosto do Rzymu.
Split to jedno z największych miast w Dalmacji, które cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Perełką Istrii jest natomiast Pula, która bywa nazywana chorwackim Rzymem. Jednym z powodów, dlaczego miasto znajdujące się na południowym krańcu półwyspu tak często porównuje się do stolicy Włoch, jest jego położenie na siedmiu wzgórzach. Drugą przyczyną jest znajdujący się zaledwie 10 minut (spacerem) od centrum miasta amfiteatr, który łudząco przypomina koloseum. Budowla wzniesiona na ok. 32 m wysokości została wybudowana w I wieku n.e. Obiekt ten niegdyś był w stanie pomieścić ponad 23 tys. osób, które chciały obserwować m.in. krwawe walki gladiatorów. Obecnie jest to jedna z najlepiej zachowanych starożytnych konstrukcji.
Zobacz też: Tajemnicze "Diabelskie Głowy" kryją się w gęstym lesie. Są tuż przy polskiej granicy
Na tym jednak nie kończą się atrakcje, na które turyści mogą liczyć przechadzając się uliczkami urokliwego miasta Pula. Z uwagi na jego bogatą historię, jest ono bardzo barwnym i interesującym punktem podróży, który umożliwia zapoznanie się z wieloma kulturami w jednym miejscu.
Pula najpierw należała do Cesarstwa Bizantyńskiego, później przejęły ją władze Wenecji, następnie Austriacy i Włosi. Dopiero po II wojnie światowej miasto już na stałe zostało uznane za Chorwacką aglomerację. Dość burzliwa historia tego miejsca obecnie pozwala turystom zaznać kultury wielu krajów, co stanowi jeden z jego największych atutów. Oprócz kultowej areny warto tutaj poświęcić uwagę również monumentalnemu Łukowi Sergiusza. Jest to zabytkowy obiekt zbudowany w 27 roku p.n.e. stanowiący bramę do centrum miasta. Do dziś można na nim podziwiać liczne zdobienia, które wykonano wiele lat temu. Innym ciekawym historycznie miejscem jest konkatedra Wniebowzięcia NMP. Powstała ona w miejscu, gdzie niegdyś stała świątynia Jowisza oraz wczesnochrześcijańska bazylika. Pomimo dokonywanych przekształceń udało się tam zachować resztki mozaiki z V-VI wieku, a także sarkofag z III wieku. W ramach wycieczki warto także odwiedzić lokalne targowisko, będące centrum lokalnego życia. A skoro o lokalnym życiu mowa, Muzeum Istriańskiej Oliwy z Oliwek również warto uwzględnić na swojej turystycznej liście.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Komentarze (1)
Chorwacja: Wakacje 2025. Istria skrywa prawdziwą perełkę architektoniczną. Warto wybrać się w to miejsce