Wulkany w Polsce: gdzie się znajdują? Mapa wulkanów w Polsce

Wygasłe wulkany w Polsce, gdzie ich szukać i czy istnieje szansa na to, że kiedyś się obudzą? To pytanie wraca od czasu do czasu, najczęściej za sprawą wybuchów wulkanów na świecie. Czy jest szansa na gorącą lawę w Polsce? Sprawdzamy.

Kraina wygasłych wulkanów - czy wulkany w Polsce naprawdę istnieją?

Kraina wygasłych wulkanów w naszym kraju to nie mit, nieczynne wulkany można napotkać w Górach Kaczawskich (obszar ten nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów). Co więcej, góry wulkaniczne w Polsce występują także w Beskidach, Pieninach, Górach Świętokrzyskich oraz Gorcach. Wulkany w Polsce, które powstały wiele milionów lat temu warto zobaczyć chociażby po to, aby nabrać dystansu do życia tu i teraz. Potrzebujesz resetu? Ruszaj w drogę, nie zwlekaj.

Zobacz też: Góry Izerskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać na miejsce?

Wulkany w Polsce: mapa. Gdzie w Polsce znajdują się wulkany?

Mapa wulkanów w Polsce zawiera bardzo dużo punktów. Poza wspomnianymi już Beskidami, Pieninami czy Górami Świętokrzyskimi, które wydają się być oczywistym rejonem występowania wulkanów znamy również miejsca nieco bardziej zagadkowe. Należy do nich Wilcza Góra:

  • Wilcza Góra (Pogórze Kaczawskie)

Rezerwat przyrody w okolicach Złotoryi z charakterystycznym szczytem nazywanym Wilkołakiem. Wzniesienie wyróżniają górne partie i odsłonięty wierzchołek - jest to pozostałość komina wulkanicznego, z którego niegdyś wydostawała się magma. Podejście do rezerwatu turyści określają jako łatwe, jednak wejście na sam szczyt jest bardzo strome i przy złych warunkach może się nie udać. Z pewnością nie jest to wymarzone miejsce na wyprawę z małym dzieckiem. Co ciekawe, to właśnie z tego miejsca pozyskiwano bazalt, potrzebny do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Inne wulkany na mapie Polski to:

  • Grodziec (na szczycie znajduje się zamek)
  • Rataj
  • Górzec
  • Wielisławka
  • Czerwona Skała
  • Stożek Wielki
  • Bazaltowa Góra
  • Okole

Największy wulkan w Polsce: Ostrzyca Proboszczowicka (501 m n.p.m.)

Największy wulkan w Polsce to Ostrzyca Proboszczowicka, stanowi ona bazę skalistego wzgórza, które ma dwa wierzchołki, rozpościera się z nich magiczny widok na całą okolicę. Wzgórze jest pochodzenia wulkanicznego i powstało z pozostałości wulkanu tarczowego. Przez tubylców ten obszar określany jest ''Śląską Fudżijamą'' za sprawą niesamowitych okoliczności przyrody, z którego słynie. Turyści podejście na szczyt określają jako dość strome, jednak ogólnie cała trasa jest bardzo malownicza i przyjemna. Dookoła szlaku można podziwiać skały bazaltu, które są pozostałością po wulkanicznej przeszłości tego miejsca.

Góry wulkaniczne w Polsce - Czartowska Skała

Do gór wulkanicznych w Polsce zalicza się także Czartowska Skała. Wzgórze aktualnie jest pomnikiem przyrody, w latach trzydziestych ze względu obecność bazaltu w tym miejscu funkcjonowały dwa kamieniołomy. Prace wydobywcze miały duży wpływ na ukształtowanie terenu, wierzchołek został zniekształcony, jednak dzięki temu można dokładnie obejrzeć słupy bazaltowe.

Do tych trzech gór wulkanicznych (Czartowska Skała, Ostrzyca Proboszczowicka, Wilcza Góra) można dotrzeć szlakiem turystycznym, który swój początek bierze w Złotoryi.

W pobliżu Ostrzycy i Wilczej Góry można wymienić więcej wzgórz powulkanicznych, jednak nie są one już tak okazałe. Te wzgórza to namacalny dowód na to, że wygasłe wulkany w Polsce istnieją. W tym przypadku w postaci pozostałości po kominach wulkanicznych.

Wygasłe wulkany w Polsce, czy mogą się obudzić?

Czy wygasłe wulkany w Polsce mogą się obudzić? Jest to bardzo mało prawdopodobne. Polska jest terenem, gdzie co prawda ścierają się płyty tektoniczne, jednak skala zjawiska jest niewielka. Być może w tym wątku coś się zmieni za kilka milionów lat, teraz jednak nie ma co liczyć na gorącą lawę. 

Zobacz wideo Włochy: wybuch wulkanu Stromboli

W Polsce znajduje się Kraina Wygasłych Wulkanów, a gdzie można zobaczyć aktywne wulkany? 

Móc zobaczyć aktywny wulkan na własne oczy to marzenie wielu osób, którego nie można zrealizować w Polsce, dlatego też tropiciele aktywnych wulkanów muszą ruszyć za granicę. Poniżej prezentujemy popularne miejsca z wulkanami: 

Włochy - aktywne wulkany: 

  • Etna (Sycylia),
  • Ferdinandea (na północny zachód od Pantellerii),
  • Stromboli (na wyspie Stromboli),
  • Wezuwiusz (okolice Neapolu). 

Wyspy Kanaryjskie - aktywne wulkany: 

  • Aktywny wulkan  Pico del Teide (Teneryfa).
  • Aktywny, lecz uśpiony wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma. 

Islandia - aktywne wulkany: 

Znajdziemy tutaj aż 30 aktywnych wulkanów, które często wybuchają. Słynne erupcje w ostatnich latach:

  • Holuhraun w 2014 r.,
  • Grímsvötn w 2011 r.,
  • Eyjafjallajökull w 2010 r.

Aktywność wulkaniczna Islandii nie jest niebezpieczna dla mieszkańców, większość wulkanów usytuowana jest w dużym oddaleniu od miast i wsi, eksperci stale badają poziom zagrożenia. 

Rosja - aktywne wulkany

Największy i najbardziej aktywny wulkan Kamczatki to Kluczewska Sopka, na szycie leży śnieg, u podnóża przepiękne jezioro. 

Zobacz też: Góry Pieprzowe - atrakcje, dojazd, szlaki. Za co pokochasz te niewielkie góry?

Więcej o: