Rozmowa z Anną Karoń-Ostrowską na antenie RMF FM odbyła się 15 marca 2023, a poprowadził ją Tomasz Terlikowski. Zapis nagrania wraz z komentarzem dostępny jest na stronie internetowej radia. Główne tematy, jakie poruszono w trakcie spotkania to reakcje Jana Pawła II na pytania w sprawie arcybiskupa Paetza podejrzewanego o molestowanie kleryków, a także kwestia archiwum prowadzonego przez kardynała Dziwisza.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Karoń-Ostrowska przyznaje, że papież odegrał bardzo dużą rolę w jej życiu. W rozmowie wyznała nawet, że wierzy, iż papież "wymodlił jej syna".
Zawsze traktowałam Jana Pawła II jako świętego człowieka. Miałam poczucie, że jest kimś niezwykłym, wspaniałym. Bardzo dużo zawdzięczam jego modlitwie. Natomiast nie można udawać, że Jan Paweł II nie popełniał błędów, robił złe rzeczy, jak teraz się to odsłania. Dla mnie takim momentem przełomowym była sprawa arcybiskupa Juliusza Paetza
- powiedziała na antenie radia.
Karoń-Ostrowska wyjaśniła, że niepokojący dla niej był brak oficjalnych reakcji w sprawie arcybiskupa Paetza. Jak zauważyła, nie dotknęły go żadne konsekwencje. Ponadto odniosła się do milczenia papieża podczas rozmów prywatnych na ten temat.
Zadałam to pytanie w kilku listach. Potem próbowałam o tym rozmawiać. Jan Paweł II napisał mi: "Módlmy się za tych, którzy błądzą".
- wyjawiła w rozmowie. Na pytanie o reakcje papieża podczas spotkań twarzą w twarz dodała:
To Jan Paweł II milczał. W ogóle się nie odezwał. Po prostu tak, jakby nie było pytania. To była ściana, to była szyba. Ja byłam wstrząśnięta tym. Wtedy to było dla mnie strasznie porażające i bardzo, bardzo bolesne.
W trakcie spotkania poruszono również kwestię obszernego krakowskiego archiwum na temat papieża, do którego dostęp ma jedynie kardynał Dziwisz i jedna siostra zakonna. Karoń-Ostrowska odniosła się do powstania specjalnej komisji, która ma zbadać sprawę. Oceniła ten bieg wydarzeń jako pozytywny, wyrażając nadzieję, że archiwa mogą dostarczyć wielu odpowiedzi.