Wczasy pod gruszą mogą kojarzyć się wielu osobom z czasami PRL-u, ale świadczenie to nadal funkcjonuje w wielu zakładach pracy w Polsce. Można nawet uzyskać dzięki niemu całkiem spore kwoty. Możliwość ta zależy jednak od istnienia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w danej firmie, przy czym jego utworzenie tylko w niektórych przypadkach jest obowiązkowe.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) umożliwia pracodawcom gromadzenie środków, z których później finansowane są określone świadczenia socjalne. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, zobowiązani do jego utworzenia są pracodawcy:
Zobacz też: Odkładasz rozliczenie PIT? Możesz zapłacić dodatkowe 100 zł lub więcej. W ten sposób tego unikniesz
Z takich środków mogą korzystać pracownicy oraz członkowie ich rodzin, emeryci i renciści będący byłymi pracownikami oraz ich rodziny, a także inne osoby wskazane w regulaminie ZFŚS. Jednym ze świadczeń przyznawanych w ramach funduszu są właśnie wczasy pod gruszą.
Zasady związane z wczasami pod gruszą różnią się między poszczególnymi zakładami pracy, ale powinny być zawsze jasno określone we wspomnianym powyżej regulaminie. Obejmuje to m.in. wskazanie, kto dokładnie może skorzystać ze świadczenia, jaka jest jego wysokość i ile dni nieprzerwanego urlopu należy w związku z tym wykorzystać. Należy przy tym zauważyć, że wbrew powszechnemu przekonaniu niekoniecznie będzie to 14 dni (czyli 10 dni urlopu wypoczynkowego i dwa weekendy). Portal Infor podkreśla, że zasada ta dotyczy świadczenia urlopowego. Co prawda pracodawcy wykorzystują to często także przy ustalaniu wytycznych dla wczasów pod gruszą, ale nie jest to regułą.
Jeśli chodzi o wysokość świadczenia, to wczasy pod gruszą są z założenia wsparciem dla najbardziej potrzebujących pracowników, więc poszczególne osoby otrzymują różne kwoty. Najczęściej jest to od kilkuset do tysiąca złotych. Czasami jednak w prywatnych firmach zdarzają się również znacznie wyższe stawki. Rok temu portal Infor donosił o przedziale 500-2000 zł. Co ważne, dofinansowanie jest przyznawane wyłącznie na wniosek, ale nie wpływają na to takie czynniki jak staż pracy pracownika, zajmowane przez niego stanowisko, a nawet sposób spędzenia urlopu. Oznacza to, że świadczeniu może obniżyć nasze koszty naszego wyjazdu lub po prostu wesprzeć domowy budżet, jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w domu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.