Kiedy sadzić drzewa owocowe? Nie przegap tych terminów, a latem gałęzie będą uginać się od plonów

Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe? Wiosna za rogiem, dlatego warto już teraz pomyśleć o ogrodzie. W tej sprawie jednak zdania ekspertów są podzielone. Dlaczego? Decyduje o tym jeden, dosyć kłopotliwy, aspekt.

Drzewka owocowe to niełatwy temat. O ich sadzeniu najczęściej decyduje pogoda, a sami ogrodnicy od lat spierają się, który termin jest najlepszy. Jak je posadzić, aby cieszyć się dorodnymi owocami? Szkoły są dwie, lecz wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad, a latem z pewnością zbierzesz zadowalające plony. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić drzewa owocowe? Niskie drzewa do ogrodu posadź już za chwilę

Zdania na temat prawidłowego terminu sadzenia drzewek w ogrodzie są podzielone. Według niektórych najlepiej robić to wiosną, a według innych jesienią. Jednak najczęściej wybierane jest sadzenie wiosenne, które odbywa się na przełomie kwietnia i maja. W tym przypadku rośliny mają znacznie więcej czasu, aby się zakorzenić i przygotować do zimy. Dlatego wiosną warto sadzić bardziej wrażliwe gatunki m.in. morele, brzoskwinie i wszystkie drzewa niskopienne. Jeżeli wolisz wsadzić rośliny do ziemi jesienią, zrób to w październiku lub na początku listopada. Zdaniem ekspertów jest to znacznie lepszy termin, gdyż można szybciej liczyć na owoce. 

Siergiej SzojguSzojgu bije na alarm i pilnie zaleca zwiększenie produkcji ważnego rodzaju broni

Sadzenie drzewek owocowych. Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? 

Zanim zabierzesz się za sadzenie drzew, warto rozplanować ich ułożenie. Zalecana odległość między roślinami jest zależna od gatunku. Jednak przyjmuje się, iż w przypadku średniej wielkości drzew są to 3-4 m, natomiast przy tych mniejszych zaledwie 1-2 m. Ponadto odległości pomiędzy rzędami powinny być o około 1 m większe niż te wspomniane wyżej. Jak prawidłowo posadzić drzewka owocowe w ogrodzie

  1. Przed sadzeniem namocz korzenie w wodzie. 
  2. Wykop dość głęboki i szeroki dołek - najlepiej 50x60 cm.  
  3. Na dnie usyp niewielką warstwę kompostu. 
  4. Wsadź drzewko do dziury i zasyp ziemią (korzenie rośliny nie powinny być podwinięte). 
  5. Potrząśnij drzewkiem, aby puste przestrzenie między korzeniami zostały wypełnione ziemią. 
  6. Udepcz dokładnie glebę i obficie podlej roślinę - nie żałuj wody!
  7. Podwiąż drzewo do drewnianej podpórki, dzięki temu uchronisz je przed złamaniem
Więcej o: