• Link został skopiowany

Podczas budowy odkryto ludzkie szczątki. Należały do 800 osób. "Basen wybudowano na grobach"

Lokalne opowieści zwykle są ozdobą danego miasta i tylko pogłębiają jego urok. Nie można jednak tego powiedzieć o historii krążącej wokół dawnej pływalni we Wrocławiu. Po zburzeniu obiektu i rozpoczęciu nowej inwestycji, w ziemi znaleziono szczątki kilkuset osób.
Basen przy Ślężnej (zdj. ilustracyjne)
Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Wrocław może się pochwalić bogatą historią, po której pozostało wiele pamiątek. Jedną z nich był basen wybudowany tuż po II wojnie światowej. Pływalnia długo cieszyła się dobrą sławą wśród mieszkańców, jednak na początku XXI wieku została ostatecznie zamknięta. Niedługo później otrzymała drugie życie, ale w trakcie budowy doszło do przerażającego odkrycia. Znaleziono tam ludzkie szczątki.

Zobacz wideo Piekielny upał w Polsce. We Wrocławiu termometry wskazały ponad 38 stopni!

Gdzie pływać we Wrocławiu? Mieszkańcy uwielbiali niegdyś to miejsce

Pływalnia przy ulicy Ślężnej niegdyś tętniła życiem. Szczególnie w latach 70. XX wieku wrocławianie z całymi rodzinami chętnie przychodzili tu w upalne popołudnia i spędzali w wodzie długie godziny. Od początku budowy obiektem zarządzał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i choć wydawało się, że jest to dobra inwestycja, to wątpliwości wzbudzała sama lokalizacja. Basen wybudowano bowiem na terenie dawnych cmentarzy, reformowanego i świętej Marii Magdaleny, a naprzeciwko znajdował się cmentarz żydowski. Mimo dość mrocznego otoczenia, mieszkańcom to nie przeszkadzało. Korzystali z pływalni przez wiele lat, aż do 2010 roku, gdy ostatecznie ją zamknięto. Obiekt od dłuższego czasu popadał w ruinę, dlatego zdecydowano się na jego likwidację. Po wyburzeniu budynków pobasenowych, miejsce przez kilka lat "straszyło" starymi zjeżdżalniami, brudną wodą i zaśmieconą okolicą. W pewnym momencie otrzymał jednak drugie życie.

Krótka historia Wrocławia. Niechlubne odkrycie pod basenem

W marcu 2016 roku media poinformowały, że Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął przetarg na budowę szkoły wraz z kompleksem rekreacyjno-sportowym w miejscu dawnego basenu. Inwestycja miała powstać przy ulicy Kuronia 14, czyli dawnej Ślężnej, a planowaną placówką było Liceum Ogólnokształcące nr 5, które dziś może pochwalić się bardzo nowoczesnym, przeszklonym budynkiem. Uczniowie być może nie zdają sobie sprawy z makabrycznej historii swojej szkoły. Budowa nie poszła bowiem po myśli inwestorów. Po zlikwidowaniu basenu i rozkopaniu terenu na jaw wyszły mroczne sekrety powojennego Wrocławia. W ziemi znaleziono szczątki należące do kilkuset osób.

Oszacowano, że cały teren kryje około 800 ciał osób pochowanych w latach 1830-1945... Po prostu basen wybudowano na grobach, bez badań, bez ekshumowania zwłok. Już wtedy były to działania skandaliczne, ale nikt się specjalnie nie chwalił, więc uszło na sucho

- informowało Śląskie Towarzystwo Genealogiczne, cytowane przez Radio Zet. Archeolodzy odnaleźli wówczas kości, fragmenty skóry i złote zęby, a najstarsze szczątki pochodziły z drugiej połowy XIX wieku. Należały głównie do Niemców mieszkających i pochowanych w Breslau przed wojną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:

Komentarze (5)

Podczas budowy odkryto ludzkie szczątki. Należały do 800 osób. "Basen wybudowano na grobach"

mcn69
8 miesięcy temu
Co w tym przerażającego? Ludzkie szczątki są tak samo naturalne jak żywi ludzie. Kolejny debilny clickbait
pinehurst
8 miesięcy temu
Czy będzie ruch prokuratury w związku z tą sprawą? PRL zostawił sporo perełek po sobie?!
venividi
8 miesięcy temu
Kto to pisał? ul. Kuronia nigdy nie była ul. Ślężną. Kuronia to boczna Ślężnej. Kiedyś ten fragment ulicy nosił nazwę ul. Wieczysta. W 2008r zmieniono nazwę odcinka ul. Wieczystej pomiędzy Borowską a Ślężną i od tego czasu jest to ul. Kuronia. Tym samym obecnie ul. Wieczysta rozciąga się od ul. Kamiennej do Borowskiej. Ul. Ślężna nie zmieniała nazwy bodajże od wojny. To jedna z głównych arterii w kierunku autostrady A4 oraz drogi nr 8, do granicy z Czechami.
truten.zenobi
8 miesięcy temu
1. no coż władza komunistyczna by wykazać ze tu kamienie nawet mówia po polsku musiała usunąć wiele śladów historii - niemieckiej historii...
2. ludziom to nie przeszkadzało bo pewnie w wiekszości młodzi ludzi enie mieli takiej świadomosci...
3. wrocławianie raczej nigdy nie mieli szćześcia do władz wiec od zawsze baseny były dobrem deficytowym. za komuny nie było woli remontowania , teraz wbyła wola likwidowania by zapewnić wysokie obłozenie aquaparkowi...
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).