• Link został skopiowany

Jest tak cenny, że zabrakło dla niego liczb. Badacz znalazł go na targu

Zaledwie 1,61 karatowy kamień zdołał wywołać niemałe poruszenie wśród geologów. Wszystko za sprawą jego uniwersalnego wzoru, który nie powiela się z żadnym innym dotychczas badanym minerałem. Unikalny skład wpływa na wartość kruszcu, która w tym przypadku jest określana jednym słowem.
Najrzadziej spotykany minerał na świecie
Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Wyborcza.pl // Screen X @NHMLA

Nic tak nie wpływa na wartość rynkową danego produktu, jak jego unikalny skład, mała dostępność i tajemnicze pochodzenie. Właśnie tymi trzema aspektami charakteryzuje się najcenniejszy minerał na świecie. Laikowi może przypominać bursztyn. Nawet ci, którzy go wydobyli, nie widzieli w nim nic specjalnego - dopiero kupiec na targu dostrzegł jego potencjał. Kayawthuite to naprawdę wyjątkowy kamień.

Zobacz wideo Lód na Księżycu? "Można z niego produkować paliwo rakietowe"

Minerały i kamienie szlachetne. Na targu znaleziono najcenniejszy na świecie klejnot

Kyawthuite obecnie jest uznawany za najcenniejszy minerał na świecie. Tę dość skomplikowaną nazwę zawdzięcza swojemu odkrywcy U Kyaw Thu, który w 2010 roku kupił 1,61 karatowy twór na targu w Chaung-gyi w Mjanmie. Gemmolog zwrócił na niego uwagę, ponieważ forma kamienia według naukowca była dziwna, a zarazem interesująca. Po poddaniu go indywidualnej analizie stwierdził, że nie przypomina on żadnego z minerałów, które jak dotąd udało mu się zbadać. Ciekawość nie pozwoliła mu się zatrzymać, dlatego postanowił pójść o krok dalej i poprosić o współpracę ekspertów z Gemological Institute of America (GIA) w Bangkoku.

Zobacz też: Uznali ser za "najniebezpieczniejszy na świecie". Uważajcie, rusza się

Specjaliści odkryli, że kamień posiada syntetyczne powiązanie z antymonianem bizmutu BiSbO4, ale jego pełny wzór (Bi3+ Sb5+ O4) nie odpowiadał układowi wcześniej badanych klejnotów, które występują w naturze. W 2015 roku potwierdzono wyjątkowość kyawthuite i w ten oto sposób stał się on najbardziej pożądanym minerałem na świecie. Zastanawiacie się, ile może kosztować? Wbrew pozorom odpowiedź można określić słowami, a nie cyfrą.

Kyawthuite choć maleńki, wzbudza wielkie zainteresowanie. Kamień jest przechowywany w USA

Mogłoby się wydawać, że kyawthuite to zwykły pomarańczowy kamień, który w zależności od kąta padania światła może odbarwiać się gdzieniegdzie na czerwono i rzucać białą poświatę - podobnie jak bursztyn. W rzeczywistości ten oryginalny twór wydobyty w pobliżu Mogok w Mjanmie (dawnej Birmie) jest tak naprawdę znaleziskiem, którego udało się dokonać tylko raz. Ze względu na jego wyjątkowość wartość minerału określa się jako bezcenną. Jedyny jak dotąd zidentyfikowany egzemplarz jest przechowywany w Narodowym Muzeum Historii Grabstwa Loa Angeles.

Miłośnicy minerałów jeśli chcą wejść w posiadanie drogocennego kamienia mogą do swojej kolekcji dołączyć drugi narzadszy klejnot świata, którym jest painite. Jego wartość jest wyceniona na 50 000 - 60 000 dolarów za karat (0,2 grama).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: