Google Maps wyznacz trasę użytkowane jest przez miliony ludzi na całym świecie. Nawigacja ułatwia dotarcie do celu, wyznaczając optymalną trasę podróży i planując ją w całości za Ciebie. Jakie jeszcze funkcje skrywają mapy Google?
Jak działa narzędzie wyznacz trasę Google Maps? Google Maps wyszukuje trasy i miejsca docelowe w oparciu o dane takie jak np. adres czy nazwa instytucji, urzędu, firmy, restauracji itp., które zostały wprowadzone na pasku wyszukiwań. Google Maps rozpoznaje wprowadzone dane i proponuje optymalne wyniki pokazujące sposób dotarcia do celu. Po wprowadzeniu punktu początkowego i punktu docelowego, Google Maps generuje kilka opcji tras, uwzględniając przy tym takie czynniki jak np. natężenie ruchu czy czas przejazdu. Warto zaznaczyć, że Google Maps pokazuje informacje o aktualnym ruchu drogowym, co ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy zależy nam na dotarciu w określone miejsce na konkretną godzinę. Czerwony kolor trasy oznacza miejsca, w których panuje aktualnie zator drogowy, żółty oznacza umiarkowane natężenie ruchu, a zielony jest tożsamy z brakiem opóźnień na trasie.
Jakie ciekawe funkcje na Mapa Google? Trasa wyznaczona między punktem początkowym a punktem docelowym może być zmieniana na bieżąco, pokazując nie tylko alternatywne trasy przejazdu, ale także dostosowując się do naszych indywidualnych potrzeb. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy podczas długiej podróży potrzebujemy np. coś przekąsić. W takim przypadku na pasku wyszukiwań wyszukujemy ręcznie lub głosowo hasło "restauracja", a nawigacja podpowie nam, gdzie w okolicy możemy się udać na posiłek. Mało tego — poza samą listą proponowanych miejsc, znajdziemy również informacje o godzinach otwarcia oraz średniej ocen danego lokalu.
Warto podkreślić to, że nawigacja Google Maps działa na różnego rodzaju urządzeniach. Można z niej korzystać zarówno na komputerach, jak i smartfonach czy tabletach. Dzięki synchronizacji konta Google, możliwe jest przenoszenie zapisanych danych (np. dotyczących konkretnych miejsc czy tras) między różnymi urządzeniami, użytkowanymi przez tę samą osobę. Dzięki temu planowanie podróży staje się prostsze i bardziej efektywne, a ponadto pozwala na sporą oszczędność czasu. Google Maps ma wiele funkcji, ale nie wszystkie z nich są spopularyzowane na szeroką skalę. Warto wspomnieć o narzędziu My Maps. Zastosowanie funkcji My Maps pozwala na tworzenie spersonalizowanych map z możliwością zrobienia notatki, co może się okazać niezwykle przydatne w sytuacji, gdy nie chcemy, aby umknął nam jakiś punkt na planowanej trasie wycieczki.
Choć wyznaczanie trasy Google kojarzy się głównie z nawigacją samochodową, to nie należy zapominać, że może być również przydatnym narzędziem do planowania podróży dla pieszych i rowerzystów. Google Maps wyliczy czas przejścia z punktu początkowego do punktu docelowego dla osoby poruszającej się pieszo, uwzględniając przy tym różne warianty trasy. Za pomocą Google Maps można zaplanować wycieczkę po obcym mieście, biorąc pod uwagę preferowane do obejrzenia miejsca, a także konieczność dostosowania się do bieżąco potrzeb, np. wejścia do sklepu czy restauracji. Istotną funkcją Google Maps w przypadku rowerzystów, jest z kolei możliwość podejrzenia profilu wysokościowego trasy, co jest szczególnie cenne podczas wycieczek po górzystych terenach.
Pobierz mapę i wyznacz trasę samochodową w trybie offline — to kolejna możliwość, jaką dają Mapy Google. Pobieranie map do użytku offline to bardzo przydatna funkcja w sytuacji, gdy podróżujemy po miejscach ze słabym zasięgiem internetu. W celu pobrania mapy należy zaznaczyć interesujący nas obszar, a następnie wybrać opcję "Pobierz mapę offline". W trybie offline można korzystać z podstawowych funkcji, takich jak wyszukiwanie miejsc, przeglądanie mapy czy wyznaczanie tras, ale warto wiedzieć, że narzędzie to posiada pewne ograniczenia. Google Maps w trybie offline nie pokazuje informacji o aktualnych warunkach drogowych (np. utrudnieniach w czasie rzeczywistym) oraz nie jest w stanie zaproponować alternatywnych tras w sytuacji wystąpienia utrudnień na drodze.
Zobacz też: Tak Amerykanie wojują z Apple. GM wyrzuca CarPlay i wpuszcza Google. Co wyszło? Katastrofa