Przyszłość Radia Maryja stoi pod znakiem zapytania. Ojciec Rydzyk nawołuje. "Proszę o modlitwę"

W środę 3 kwietnia 2024 roku sygnał katolickiego Radia Maryja został zakłócony. W wyniku tej sytuacji radiostacja otrzymała nową częstotliwość satelitarną. Zapewnienia, że obecny obszar nadawania jest bezpieczniejszy, nie uspokoiły dyrektora radia, który zwraca uwagę słuchaczom. Uważa, że nie należy lekceważyć minionych wydarzeń.

W jednym z naszych poprzednich artykułów opisywaliśmy sytuację związaną ze zniknięciem satelitarnego połączenia Radia Maryja. Jak się okazuje, historia związana z problemami nadawczymi jeszcze się nie zakończyła. Od piątku 5 kwietnia 2024 roku katolickie radio ojca Rydzyka posiada nową częstotliwość satelitarną. Centrum Satelitarne, odpowiadające za wspieranie decyzyjności procesów we Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE, poinformowało, że obecny obszar częstotliwości, na której aktualnie działa Radio Maryja, jest bardzo bezpieczne. Ojciec Tadeusz Rydzyk nie podziela ich entuzjazmu.

Zobacz wideo Toruń. Wysadzenie pocisku z budowy II linii metra

Radio Maryja - częstotliwość. "Wszystko można zniszczyć w jeden moment"

Przyczyny zakłóceń sygnału wciąż są nieznane.

Problem minął, ale może się powtórzyć

- powiedział założyciel radia, o. Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Jolanta Hajdasz - zwraca uwagę na specyfikę sytuacji związanej z zakłóceniem. W komentarzu dla Radia Maryja tłumaczy:

W przypadku zwykłej awarii technicznej bardzo szybko ktoś by się do niej przyznał, byłoby wiadomo, co się stało. (…) To jest bardzo poważny incydent wymagający reakcji i wyjaśnienia, bo pokazuje, że komuś nie odpowiada to, co nadaje Radio Maryja

W związku z powyższym niepokój wśród działaczy radia zaczął narastać. Założyciel postanowił skierować się do słuchaczy:

Wszystko można zniszczyć w jeden moment. Obserwujcie, czy Radio Maryja dalej istnieje. (…) Proszę o modlitwę i o czuwanie. Nie lekceważmy sobie tego. Radio Maryja też może zamilknąć

Radio Maryja funkcjonuje od 32 lat. Teraz martwi się o swoją przyszłość. Czy ktoś zamierza zlikwidować rozgłośnię?

Radia katolickie w Polsce. "Mamy prawo, władzę i moc do tego, żeby funkcjonować w przestrzeni publicznej"

Każdy rejon polski posiada własne radio katolickie, które w głównej mierze zajmuje się wydarzeniami związanymi z okolicami nadawania. Radio Maryja jest ogólnopolską stacją. Na antenie rozgłośni są poruszane kwestie nie tylko związane z kościołem, ale także dotyczące naszego kraju, środowiska czy też sposobów wychowywania dzieci i funkcjonowania rodziny. Jak twierdzi profesor Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana:

Radio Maryja i Telewizja Trwam odgrywają kluczową rolę w pokazywaniu tego, czego nie pokazują różne media w Europie

- podano na stronie Radia Maryja.

Sprawa związana z zakłóceniami jest wciąż nierozwikłana, a spekulacji pojawia się coraz więcej. Katolicy -  w obawie, że zostaną odcięci od informacji przekazywanych przez radio ojca Rydzyka - nie ustają w modlitwach.

Czy jesteś jednym z słuchaczy Radia Maryja?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.