Boże Narodzenie to wyjątkowy moment w życiu każdego katolika. I choć wielu z nas "choruje" w tym okresie na "świąteczną gorączkę", nie powinniśmy zapominać, że święta mają przede wszystkim charakter duchowy. Z tego względu za obowiązkową część wieczerzy wigilijnej uważa się pasterkę. Czy słusznie?
Choć w większości polskich domów uważa się, że Wigilia bez pasterki nie jest Wigilią, w rzeczywistości nie ma obowiązku uczestniczenia w niej. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że jako katolicy powinniśmy pojawić się jednak na Eucharystii w Uroczystość Narodzenia Pańskiego - nie musi to być jednak ta odprawiana o północy. Co więcej, w wielu parafiach odprawia się ją o 22. Użyte w trakcie pasterki formularze modlitewne oraz fragmenty Pisma Świętego sa jednak przeznaczone dla wyłącznie dla tej liturgii.
Pasterka jest częścią Uroczystości Bożego Narodzenia. Katolicy, którzy wzięli w niej udział, nie muszą pojawiać się na Mszy Świętej 25 grudnia w ciągu dnia, jednak kościół zachęca do tego, by mimo wszystko to zrobić. Liturgie sprawowane podczas świąt Bożego Narodzenia różnią się od siebie nie tylko godziną, ale także czytaniami czy kazaniami.
Mimo wszystko istnieje lista świąt nakazanych, takich, które obligują katolików do uczestnictwa we Mszy Świętej. Zaliczamy do nich także:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Komentarze (0)
Pasterka i msza 25 grudnia to nie to samo. Czy są obowiązkowe? Katolicy wciąż mylą
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!