• Link został skopiowany

Mało który katolik wie, jak przyjąć księdza po kolędzie. To powinno znaleźć się na stole

Boże Narodzenie wiąże się nie tylko ze spotkaniem z najbliższymi. W okresie świąt katolicy przygotowują się także na tzw. wizytę duszpasterską, która często - choć nie zawsze - wiąże się ze wspólną kolędą. Tym razem na naszych stołach nie powinno zabraknąć nie świątecznych dań, a kilku przedmiotów związanych z religią chrześcijańską. Co powinniśmy przygotować, zanim zapuka ksiądz?
Wizyta duszpasterska
Zdjęcie ilustracyjne/ Fot. Tomasz Wiech / Agencja Wyborcza.pl

Wizyta duszpasterska, którą nazywa się również kolędą (choć nie zawsze odbywa się po świętach Bożego Narodzenia) to nie tyle zwyczaj czy tradycja, ile kapłański obowiązek. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że poznawanie rodzin przynależących do danej parafii to jeden z kluczowych elementów pełnienia misji apostolskiej. Czy jednak katolicy mają obowiązek przyjąć kapłana do swojego domu? A jeśli tak, jak się do tego przygotować?

Zobacz wideo O czym marzą emeryci na święta? [SONDA]

Kolęda 2024 - czy trzeba przyjąć księdza po kolędzie? To nie grzech

Jak już sobie wyjaśniliśmy, wizyta duszpasterska jest obowiązkiem dla księdza. Nie jest jednak obowiązkiem parafian. Przyjęcie kapłana do swojego domu i wspólne wyznanie wiary to wyjątkowy moment duchowy, ale zrezygnowanie z niego nie jest grzechem - a przynajmniej nie ma o tym żadnej wzmianki w przepisach Kodeksu kanonicznego. Zaznacza się jednak, że jeśli zrezygnujemy z tzw. kolędy, możemy mieć problemy z uzyskaniem zaświadczenia o przynależności do danej parafii i do Kościoła katolickiego w ogóle. "Możemy" nie oznacza, że musimy, natomiast warto wziąć pod uwagę potencjalne trudności, które mogą pojawić się na przykład w momencie, gdy będzie zależało nam na uzyskaniu ślubu kościelnego.

Jak przywitać księdza po kolędzie? Jak przyjąć księdza po kolędzie? Jest kilka istotnych kwestii

Co do zasady, za dobry zwyczaj uważa się zebranie w domu wszystkich domowników tak, by nikogo nie ominęła wizyta duszpasterska. Samo przygotowanie do odwiedzin kapłana jest jednak dość obszerne - w zależności od regionalnych czy nawet rodzinnych tradycji. Zwykle jednak warto przygotować sobie:

  • biały obrus
  • krzyż
  • świece
  • Pismo Święte
  • wodę święconą
  • kropidło

Dodatkowo uczniowie powinni mieć przy sobie zeszyty do lekcji religii. Musimy jednak wspomnieć, że wszystkie te elementy są po prostu dobrze widziane, a niekoniecznie wymagane. Żaden ksiądz nie powinien oburzyć się, jeśli po prostu zaprosicie go na kawę czy herbatę, bez całej dodatkowej otoczki. A co z kopertą? Choć wiele osób wciąż szuka odpowiedzi na to pytanie, czas, byśmy wszyscy zrozumieli, że nie o pieniądze w wizycie duszpasterskiej chodzi. Możemy je przekazać parafii, ale nikt nie ma prawa nas oceniać, jeśli tego nie zrobimy.

Kochani, ofiara jest dobrowolna. Jeżeli ktoś chce złożyć ofiarę, to ją daje, jeżeli ktoś nie chce jej złożyć, to jej po prostu nie daje

- zaznaczył na TikToku ks. Adrian Chojnicki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: