Cudzoziemcy przebywający w Polsce mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy (PUP) jako osoby bezrobotne. Dzięki temu zostaną objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, a ponadto będą im przysługiwać takie usługi rynku pracy jak pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i szkolenia. Największe zainteresowanie wzbudzają jednak świadczenia związane z rejestracją. Kto zatem dokładnie z nich skorzysta?
Zasiłek dla bezrobotnych cudzoziemców wiąże się z podobnymi wymaganiami, jak w przypadku Polaków. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy na początku roku. Przypomnijmy, że świadczenie to przysługuje zarejestrowanemu bezrobotnemu, który udokumentuje przynajmniej 365 dni okresu uprawniającego do zasiłku w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację. Okres uprawniający oznacza otrzymywanie wynagrodzenia w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, niezależnie od wymiaru etatu. Jak podaje portal Zielona Linia, z zasiłków dla bezrobotnych mogą korzystać m.in. przebywający w Polsce:
Pełną listę upoważnionych obcokrajowców znajdziemy pod tym linkiem. Omówione przepisy są związane w dużym stopniu także z dodatkiem aktywizacyjnym.
Dodatek aktywizacyjny to drugie świadczenie oferowane przez PUP. Tym razem przysługuje ono osobom, które zarejestrowały się jako bezrobotne oraz nabyły prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Dodatek jest przyznawany, gdy podejmiemy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, samodzielnie albo w wyniku skierowania przez urząd. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule. Jeśli chodzi o cudzoziemców, lista upoważnionych osób w większości pokrywa się z tą przytoczoną powyżej, z jednym wyjątkiem. Chodzi o obcokrajowców posiadających zezwolenie na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 114. ust. 1. albo ust. 1a, albo art. 126. ustawy z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach, albo wizę wydaną w celu wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ta grupa może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, ale dodatek aktywizacyjny już im nie przysługuje.
Zobacz też: Te osoby mogą dostać ponad 17 tys. zł na przeprowadzkę lub dojazdy do pracy. Jakie są warunki?
Na koniec warto zaznaczyć, że obywatele Ukrainy i członkowie ich rodzin przybywający w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, jako osoby korzystające z ochrony czasowej, mogą korzystać z pełnego wachlarza świadczeń i instrumentów rynku pracy. Może to się jednak zmienić wraz ze zmianą tytułu pobytowego (np. uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.