• Link został skopiowany

4200 zł dla osób po 55. roku życia. Mało kto wie o tym świadczeniu

Świadczenie kompensacyjne to rodzaj emerytury pomostowej dla konkretnej grupy zawodowej. Przysługuje osobom z odpowiednim stażem pracy, a jego wysokość wciąż idzie do góry. Mimo to z dodatku korzysta coraz mniej uprawionych. W marcu 2025 roku pobierało go zaledwie 11,3 tysiące osób. To oznacza spory spadek względem wcześniejszych miesięcy.
Ponad 4 tys. zł miesięcznie. Kwota świadczenia wciąż idzie do góry - zdjęcie ilustracyjne
Pawel Kacperek/Istock.com

Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, pedagogom oraz wychowawcom. To rodzaj wcześniejszej emerytury, która wypłacana jest po spełnieniu określonych warunków. Najważniejsze w tym przypadku są staż pracy oraz wiek. Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie informuje o nowej kwocie przekazywanej beneficjentom. Wypłaty z roku na rok są coraz wyższe.

Zobacz wideo Wojciechowski o 500+: Można było wprowadzić próg dochodowy

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli. Wkrótce uprawionych może być jeszcze więcej

O świadczenie kompensacyjne mogą ubiegać się nauczyciele, wychowawcy oraz pedagodzy, którzy pracowali między innymi, w takich placówkach jak:

  • publiczne i niepubliczne przedszkola,
  • publiczne i niepubliczne szkoły,
  • publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego,
  • młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
  • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.

Jak informuje serwis Bankier, Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje rozszerzenie grupy uprawnionych o nauczycieli publicznych i niepublicznych placówek oświatowo-wychowawczych, centrów kształcenia zawodowego oraz branżowych centrów umiejętności, placówek artystycznych, bibliotek pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych, a także nauczycieli zatrudnionych w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Sprawdź również: Płacą za prąd - ale na zły numer konta. Operator ostrzega. Można stracić tysiące

W latach 2023-2024 wiek uprawniający do świadczenia wynosił 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, natomiast w 2025-2026 roku 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn. Wiek uprawniający do świadczenia będzie zwiększany co roku, aż do 59 lat dla kobiet i 64 lata dla mężczyzn w latach 2031-2032. Ponadto nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje wyłącznie osobom, które:

  • posiadają co najmniej 30-letni staż pracy i w tym minimum 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
  • rozwiązały swój stosunek pracy.

Kwota świadczenia kompensacyjnego zmienia się co miesiąc, ponieważ jest rozdzielana na wszystkich beneficjentów, a ich liczba różni się w zależności od okresu. Dodatek nie może jednak wynosić mniej niż najniższe świadczenie emerytalne. Z danych ZUS wynika, że w styczniu 2025 roku świadczenie wynosiło 4 010,11 złotych i pobierało je 11,7 tysięcy osób. W styczniu 2024 roku chętnych było natomiast 12,9 tysięcy uprawionych, którzy otrzymywali po 3 557,64 złote. W związku z tym, że liczba świadczeniobiorców regularnie maleje, wypłacana przez ZUS kwota idzie do góry.

Emerytura pomostowa kontra świadczenie kompensacyjne. Złóż wniosek

W marcu 2025 roku świadczenie kompensacyjne trafiało zaś do 11,3 tysięcy osób, a tak zwana kompensówka wyniosła średnio 4 208,62 złote. Miesiąc wcześniej ZUS wpłacał pieniądze na konta 11,5 tysiąca uprawnionych, a przeciętna wysokość świadczenia była równa 3 981,54 złote. Choć zdarzają się pojedyncze spadki, wartość emerytury nauczycielskiej stale rośnie. Z wyliczeń serwisu Interia wynika, że średnie liczby beneficjentów oraz kwoty w ciągu ostatnich kilku lat prezentowały się następująco:

  • 2021 - 13,9 tysięcy osób i 2 624,03 złote,
  • 2022 - 13,3 tysięcy osób i 2 923,97 złotych,
  • 2023 - 12,8 tysięcy osób i 3 512,10 złotych,
  • 2024 - 12,0 tysięcy osób i 3 977,36 złotych.

Aby ubiegać się o świadczenie kompensacyjne, należy złożyć do ZUS wniosek ENSK i uzupełnić go o:

  • informację o okresach składkowych i nieskładkowych,
  • dokumenty potwierdzające okres wykonywania pracy nauczycielskiej,
  • dokumenty potwierdzające okresy, między innymi: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej,
  • dokumenty potwierdzające wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 roku.

Warto zaznaczyć, że nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych, które w marcu 2025 roku pobierało aż 39,2 tysiące osób. Ich przeciętna wysokość wynosiła 5 819,18 złotych.

Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: