• Link został skopiowany

Myjnia bezdotykowa czy automatyczna? Która sprawdzi się lepiej u ciebie? Poznaj wady i zalety

Regularne mycie samochodu pozwala zachować lakier w dobrym stanie i uniknąć korozji. Jak najlepiej czyścić auto? Który rodzaj myjni - bezdotykowa lub automatyczna - jest bardziej komfortowy i sprawdzi się lepiej w twoim przypadku? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Myjnia bezdotykowa czy automatyczna? Która sprawdzi się lepiej u ciebie? Poznaj wady i zalety (zdjęcie ilustracyjne)
Bilanol / iStock

Mycie samochodu to oczywistość dla kierowców, którzy chcą dbać o jak najlepszy stan swoich pojazdów. Sposobów czyszczenia auta jest sporo: myjnie bezdotykowe, myjnie automatyczne, myjnie karcher, a w ostateczności również tradycyjne, ręczne usuwanie zabrudzeń.

Zobacz wideo Pościg policji za kierowcą pod wpływem narkotyków. Uciekał jadąc pod prąd!

Myjnia bezdotykowa - jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, umycie auta w myjni bezdotykowej odbywa się bez kontaktu z mytą powierzchnią. Do usunięcia zabrudzeń z pojazdu wykorzystuje się lancę ze strumieniem wody, a także specjalistycznymi środkami chemicznymi. Jest to znacznie wygodniejsza opcja od tradycyjnego, "dotykowego" mycia samochodu gąbką lub szczotką.

Czyszczenie samochodu na myjni podzielone jest na kilka prostych programów: mycie pod wysokim ciśnieniem, spłukiwanie, woskowanie i nabłyszczanie. Wraz z wypływającym z lancy strumieniem wody pod ciśnieniem wydobywa się również łagodny detergent, który sprzyja skuteczniejszemu usunięciu zabrudzeń z pojazdu. Cały proces trwa zwykle nie dłużej niż 10 minut.

Myjnia samoobsługowa - jak umyć auto? To naprawdę łatwe!

Pierwszym krokiem jest spłukiwanie zabrudzeń i nieczystości z powierzchni auta (lancę trzymamy w odległości ok. 40 centymetrów od pojazdu). Następnie na nadwozie nakładamy aktywną pianę - zaczynamy u dołu karoserii i prowadzimy lancę w kierunku dachu. Potem warto poczekać około minuty, dzięki czemu środek ten zmiękczy wszystkie zanieczyszczenia.

Następny krok to spłukanie piany aktywnej i przejście do mycia zasadniczego. Lancę przesuwamy tym razem od góry - od dachu, przez szyby, drzwi, maskę, klapę bagażnika, kończąc na zderzakach i progach auta. Dodatkowo możemy wykorzystać znajdującą się na myjni samoobsługowej szczotkę do usunięcia trudniejszych zabrudzeń.

Później dokładnie zmywamy wszelkie detergenty przy użyciu właściwego programu. Na tym etapie moglibyśmy już zakończyć mycie, ale nie warto pomijać woskowania, dzięki któremu ochronimy nasz lakier.

Mycie podwozia - jak to zrobić?

Wraz z nadejściem wiosny kierowcy często decydują się na kompleksowe czyszczenie swojego samochodu, w tym również na mycie podwozia. Nie zrobimy tego jednak na popularnych myjniach automatycznych czy samoobsługowych. Choć jest to w zasadzie proste zadanie, to potrzebujemy odpowiednich warunków, aby umyć podwozie porządnie i dokładnie.

Jedyną opcją na mycie podwozia na myjniach automatycznych jest wykorzystanie podnośnika lub kanału, ale nie wszystkie myjnie są w nie wyposażone. Jeśli jednak znajdziemy myjnię, która oferuje taką usługę, warto pamiętać, że mycie podwozia może nie być bardzo dokładne. Większą dokładność możemy uzyskać na myjniach samoobsługowych, gdzie samodzielnie będziemy odpowiadać za usunięcie brudu przy użyciu lancy.

Więcej o:

Komentarze (0)

Myjnia bezdotykowa czy automatyczna? Która sprawdzi się lepiej u ciebie? Poznaj wady i zalety

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).