Rozróżniamy dwa rodzaje zamszu: naturalny i sztuczny. Podobieństwo między tymi dwoma materiałami jest spore i na pierwszy rzut oka nie każdy potrafi je rozróżnić. Zamsz naturalny to wyprawiona zwierzęca skóra o krótkich włóknach. Taki zamsz po obu stronach jest identyczny, w przeciwieństwie do zamszu sztucznego, który jest podklejony tkaniną. Sztuczny zamsz jest przewiewny, a na wierzchniej stronie możemy zauważyć charakterystyczny splot. Ponadto sztuczny zamsz można swobodnie prać w pralce, czego raczej nie praktykuje się przy pielęgnacji zamszu naturalnego.
Zobacz wideo Nie masz pomysłu, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste sposoby!
Zamsz naturalny jest miękki i ciągliwy. Z reguły jest też łatwiejszy do wyczyszczenia, pielęgnacji, impregnacji i - co ważne - nie przeciera się tak szybko jak ten sztuczny. Prawdziwy zamsz, choć wygląda bardzo ładnie, nie jest niestety bardzo wytrzymałym materiałem: łatwo się brudzi, a jego czyszczenie, chociaż nie jest trudne, wymaga pewnej wiedzy, która pozwoli nam zapobiec zniszczeniu materiału.
Jak wyczyścić zamsz i jednocześnie nie zniszczyć tkaniny? Na co zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji zamszu?
Co pomoże nam wyczyścić zamsz?
- Specjalne detergenty - dobrym wyborem będzie pianka czyszcząca, która przenika przez zabrudzony materiał. Wystarczy umieścić niewielką ilość pianki na plamie i poczekać kilka minut. Następnie zabrudzone miejsce przecieramy szmatką.
- Szczoteczka do zębów, do rąk lub gumowa - używamy jej na sucho - bez żadnych płynów, wody i detergentów. Szczoteczka sprawdza się zwłaszcza przy brudzie, który zdążył już zaschnąć.
Jak czyścić zamszowe meble?
Jeśli decydujemy się na zakup mebli, które np. mają zamszowe obicia czy wykończenia, warto już wcześniej wiedzieć, jak o nie dbać, ponieważ zamsz jest dość wymagającą tkaniną. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
- Zamsz nie lubi słońca - warto wziąć to pod uwagę przy aranżacji pomieszczenia. Ostre promienie słoneczne mogą zniszczyć tkaninę, dlatego najlepiej ustawiać zamszowe meble z dala od rozświetlonych okien.
- Warto pamiętać, że jeśli czyścimy zamsz na mokro, pod żadnym pozorem nie możemy suszyć go za pomocą kaloryfera. Zamsz musi wyschnąć naturalnie.
- Zamsz nie lubi płynów, dlatego jeśli posiadamy zamszową kanapę, szczególnie musimy uważać, by na niej nic nie rozlać. Jeśli już coś wylejemy, przykładamy do plamy ręcznik papierowy. Nie należy nim jednak trzeć lub zbyt mocno przyciskać. Papierowa warstwa ręcznika wchłonie wylany płyn, co uniemożliwi mu dalsze zabrudzenie i odbarwienie zamszowej nawierzchni.
- Również plamy tłuste są ciężkie do usunięcia z zamszowych tkanin, ale jest sposób na skuteczne pozbycie się ich. Pomoże nam w tym mąka ziemniaczana, którą należy wysypać na plamę i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie odkurzamy pozostałą mąkę.
Jak wyczyścić zamszowe buty - domowe sposoby
Zamszowe buty są bardzo popularne i lubiane. Są doskonałym dodatkiem do płaszczy, idealnie pasują też do codziennych stylizacji. Choć świetnie wyglądają na nogach, są niestety bardzo podatne na różnego rodzaju zabrudzenia. Jak wyczyścić zamszowe buty? Oto domowe sposoby, które bardzo dobrze radzą sobie z zabrudzonym zamszem:
- Gumka do ścierania - sprawdza się w przypadku małych i niezbyt uporczywych plam. Należy nią czyścić tylko suche zabrudzenia.
- Para wodna - doskonały sposób na odświeżenie obuwia, ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym. Zamsz może pod wpływem ciepła skurczyć się, odbarwić lub pęknąć. W trakcie czyszczenia butów parą należy używać niskiej temperatury i trzymać parę w odległości minimum sześciu metrów od tkaniny. Warto wcześniej wypróbować tę metodę w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy nie spowoduje to uszkodzeń. Dodatkowo warto użyć szczoteczki, by delikatnie wyczyścić materiał. Po czyszczeniu buty muszą wyschnąć same, bez suszarki.
- Skórka od chleba - jeden z najbardziej znanych sposobów na czyszczenie zamszu. Najlepsza będzie taka, która leżała w naszej kuchni minimum jeden dzień. Białą stroną skórki delikatnie pocieramy plamy. Sprawdza się to przy suchych i niewielkich zabrudzeniach.
- Roztwór wody z octem - ocet spirytusowy w niewielkiej ilości rozrabiamy w wodzie, a następnie za pomocą gąbki nakładamy na plamę. Bardzo ważne jest, aby nie pocierać tkaniny za mocno, ponieważ może to ją uszkodzić.
Jeśli jednak nie chcemy czyścić zamszu domowymi sposobami, możemy skorzystać z gotowych preparatów, które są specjalnie do tego przeznaczone. Znajdziemy je w sklepach obuwniczych lub w sieci.
Jak dbać o zamszowe buty? Zapamiętaj kilka prostych zasad
Oto kilka podstawowych zasad impregnacji zamszowego obuwia:
- W deszczowe dni lepiej nie zakładać zamszowych butów.
- Zamszowego obuwia nie szorujemy szczoteczką, ponieważ bardzo łatwo je w ten sposób zniszczyć.
- Buty zamszowe należy regularnie impregnować za pomocą specjalnego preparatu.