Tłuszcz, smród oraz kamień odejdą w niepamięć. To szybki sposób na dokładne czyszczenie zmywarki

Wiele osób zastanawia się, jaki program do czyszczenia zmywarki sprawdzi się najlepiej. Nie wystarczy jednak sama temperatura, by pozbyć się zalegającego brudu i kamienia. Sięgnij po domowe sposoby, dzięki którym pożegnasz resztki jedzenia i brzydki zapach na dobre.

Zmywarka to bardzo pożyteczny sprzęt, który ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Dzięki niej nie musisz myć większości naczyń, co pozwala też na zaoszczędzenie wody i pieniędzy. Wiele osób zapomina jednak, że o zmywarkę należy dbać. To, że w środku mieszają się różne detergenty nie oznacza, że nie trzeba już jej czyścić. Wręcz przeciwnie! Jeśli wyciągasz z maszyny brudne naczynia lub wyczuwasz nieprzyjemny zapach, to znak, że najwyższa pora na mycie. Jak to zrobić najefektywniej?

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Gruntowne czyszczenie zmywarki. Jaki program do czyszczenia zmywarki?

Raz na na około trzy miesiące powinno się przeprowadzić dokładne czyszczenie całej maszyny. W jej zakamarkach zalegają resztki jedzenia i detergentów, które z czasem mogą zapchać odpływ i doprowadzić do awarii. Efektem ubocznym brudnej zmywarki jest bardzo brzydki zapach, który osiada też na czystych naczyniach. Jak zatem zabrać się za mycie zmywarki? Jest na to kilka sposobów. Na początek należy wyjąć ze środka wszystkie naczynia i koszyki na sztućce. Czyszczenie przeprowadzamy na opróżnionej zmywarce. Najprostsza jest metoda z octem. Środek ten nie tylko czyści sprzęt, ale także usuwa osadzający się kamień i tłuszcz. Napełnij kubek octem i wstaw go na dno zmywarki. Następnie wybierz program z temperaturą 70 stopni Celsjusza i włącz maszynę. Nie musisz wlewać żadnych dodatkowych detergentów. Po skończonym myciu zmywarka będzie lśnić. Woń octu szybko wyparuje, więc nie musisz martwić się, że poczujesz ją później na naczyniach. 

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki. Jak wyczyścić zmywarkę sodą i octem?

W sklepach można znaleźć wiele środków do czyszczenia zmywarki, jednak mogą one sporo kosztować. Aby nie przepłacać, wypróbuj kilka domowych sposobów. Jeśli zapach octu jest dla ciebie nie do zniesienia, możesz zastosować inne metody. Z czyszczeniem sprzętu świetnie sobie poradzi soda oczyszczona. Wystarczy, że w miejsce, do którego zwykle wkładasz kostkę myjącą, wsypiesz kilka łyżeczek proszku. Ustaw zmywarkę na intensywny tryb z wysoką temperaturą i gotowe. Soda oczyszczona usunie zalegający brud, a także pochłonie nieprzyjemną woń. Jeśli chcesz, by naczynia pięknie pachniały po każdym myciu, połóż na górnej półce zmywarki kawałek cytryny. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA