Bananowiec jest tropikalną rośliną z rodziny bananowatych. Jego wysokość może sięgać nawet do dziewięciu metrów, przez co niekiedy nazywany jest drzewem. Charakteryzuje się długimi, szerokimi liśćmi, o długości nawet do trzech metrów i szerokości do 60 centymetrów. Wyrastają one z podziemnego kłącza.
Co ciekawe, bananowiec kwitnie tylko raz w życiu. Po tej fazie kwiaty przekształcają się w owoce, które są grupowane w tzw. kiście, zawierające od 50 do 150 bananów, zwanych "palczastymi". Aby banany się pojawiły, roślina wymaga ciepłego, tropikalnego klimatu oraz dużej dawki słońca i wilgotności. Gleba natomiast musi być dobrze przepuszczalna i żyzna.
Istnieją różne odmiany bananowca. Różnią się od siebie zarówno wielkością i kolorem, jak i smakiem owoców. Jedne są bananami deserowymi (znacznie słodszymi), a inne to tzw. plantainy, znane też jako banany warzywne, czyli banany do gotowania (bardziej mączne). Warto dodać, że bananowiec w domowych warunkach bardzo rzadko wydaje owoce.
Charakterystyczny wygląd kwiatu bananowca sprawia, że trudno pomylić go z innymi. Wyrastający na końcu pędu rośliny kwiatostan jest duży i ma wydłużony kształt. Z zewnętrznej strony pokryty jest dużymi, ciemnofioletowymi łuskami - w miarę rozwoju dochodzi do ich odginania się. Spod łusek wyłaniają się mniejsze, jasne kwiaty.
W zależności od odmiany bananowca, ukryte pod każdą zewnętrzną łuską grupy kwiatów przyjmują zazwyczaj żółtą lub kremową barwę. Sam kwiatostan natomiast rozwija się na końcu długiego i zwisającego pędu wyrastającego z najwyższej części rośliny. Wraz z przebiegiem procesu kwitnięcia, z pionowej pozycji zaczyna się zaginać i zwisać.
Co prawda bananowiec kojarzony jest z tropikalnym i wilgotnym klimatem, ale jego charakterystyka sprawia, że można go uprawiać w doniczce w domowym zaciszu. Niektóre odmiany tej rośliny są bardziej odpowiednie do domowych warunków - mowa m.in. o Dwarf Cavendish oraz Super Dwarf Cavendish. Obie te odmiany bananowca znacznie lepiej od innych radzą sobie w ograniczonej przestrzeni.
Warto pamiętać, że najlepsza dla bananowca będzie duża, stabilna doniczka z dobrym drenażem, zapobiegającym zastojom wody. Do tego należy użyć wyłącznie żyznej ziemi, która jest przeznaczona do uprawy roślin tropikalnych. Ponadto warto postawić doniczkę w dobrze nasłonecznionym miejscu. Jeśli nie ma możliwości dostarczenia bananowcowi naturalnego światła, wystarczające będzie sztuczne oświetlenie dla roślin doniczkowych.
Aby móc się cieszyć z dorodnego bananowca we własnym domu, poza powyżej opisaną charakterystyką, trzeba również pamiętać o kilku istotnych aspektach.