Bananowiec - pielęgnacja i uprawa rośliny. Jak często kwitnie? Jaka jest szansa, że wyda owoce?

Bananowiec to okazała roślina o długich liściach, chętnie wybierana przez osoby spragnione zieleni w swoich czterech kątach. Jak prawidłowo uprawiać bananowca i jakich warunków potrzebuje? Czy bananowiec hodowany w domu może owocować? Jak często kwitnie?

Bananowiec jako roślina - charakterystyka

Bananowiec jest tropikalną rośliną z rodziny bananowatych. Jego wysokość może sięgać nawet do dziewięciu metrów, przez co niekiedy nazywany jest drzewem. Charakteryzuje się długimi, szerokimi liśćmi, o długości nawet do trzech metrów i szerokości do 60 centymetrów. Wyrastają one z podziemnego kłącza.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Co ciekawe, bananowiec kwitnie tylko raz w życiu. Po tej fazie kwiaty przekształcają się w owoce, które są grupowane w tzw. kiście, zawierające od 50 do 150 bananów, zwanych "palczastymi". Aby banany się pojawiły, roślina wymaga ciepłego, tropikalnego klimatu oraz dużej dawki słońca i wilgotności. Gleba natomiast musi być dobrze przepuszczalna i żyzna.

Istnieją różne odmiany bananowca. Różnią się od siebie zarówno wielkością i kolorem, jak i smakiem owoców. Jedne są bananami deserowymi (znacznie słodszymi), a inne to tzw. plantainy, znane też jako banany warzywne, czyli banany do gotowania (bardziej mączne). Warto dodać, że bananowiec w domowych warunkach bardzo rzadko wydaje owoce.

Jak wygląda kwiat bananowca?

Charakterystyczny wygląd kwiatu bananowca sprawia, że trudno pomylić go z innymi. Wyrastający na końcu pędu rośliny kwiatostan jest duży i ma wydłużony kształt. Z zewnętrznej strony pokryty jest dużymi, ciemnofioletowymi łuskami - w miarę rozwoju dochodzi do ich odginania się. Spod łusek wyłaniają się mniejsze, jasne kwiaty.

W zależności od odmiany bananowca, ukryte pod każdą zewnętrzną łuską grupy kwiatów przyjmują zazwyczaj żółtą lub kremową barwę. Sam kwiatostan natomiast rozwija się na końcu długiego i zwisającego pędu wyrastającego z najwyższej części rośliny. Wraz z przebiegiem procesu kwitnięcia, z pionowej pozycji zaczyna się zaginać i zwisać.

Bananowiec jako roślina doniczkowa

Co prawda bananowiec kojarzony jest z tropikalnym i wilgotnym klimatem, ale jego charakterystyka sprawia, że można go uprawiać w doniczce w domowym zaciszu. Niektóre odmiany tej rośliny są bardziej odpowiednie do domowych warunków - mowa m.in. o Dwarf Cavendish oraz Super Dwarf Cavendish. Obie te odmiany bananowca znacznie lepiej od innych radzą sobie w ograniczonej przestrzeni.

Warto pamiętać, że najlepsza dla bananowca będzie duża, stabilna doniczka z dobrym drenażem, zapobiegającym zastojom wody. Do tego należy użyć wyłącznie żyznej ziemi, która jest przeznaczona do uprawy roślin tropikalnych. Ponadto warto postawić doniczkę w dobrze nasłonecznionym miejscu. Jeśli nie ma możliwości dostarczenia bananowcowi naturalnego światła, wystarczające będzie sztuczne oświetlenie dla roślin doniczkowych.

Jak dbać o bananowca doniczkowego? Porady, które trzeba znać

Aby móc się cieszyć z dorodnego bananowca we własnym domu, poza powyżej opisaną charakterystyką, trzeba również pamiętać o kilku istotnych aspektach.

  1. Bananowiec potrzebuje wilgotnej, ale nie mokrej ziemi. Do tego pomocne jest regularne zraszanie liści, szczególnie w suchym wnętrzu mieszkania czy domu.
  2. W sezonie wegetacyjnym (wiosna-lato) bananowiec wymaga regularnego nawożenia (tylko nawozem dla roślin tropikalnych). Poza tym okresem (jesień-zima) nawożenie można ograniczyć.
  3. Tak jak w przypadku innych roślin, tak i w przypadku bananowca należy usuwać uszkodzone lub martwe liście, dzięki czemu nowe pędy będą miały warunki do odpowiedniego wzrostu.
  4. Najlepiej, aby temperatura wewnątrz pomieszczenia nie spadała poniżej 15 stopni Celsjusza.
  5. Jeśli bananowiec doniczkowy stanie się zbyt duży, można go spokojnie przesadzić. Dzięki temu zapewnimy roślinie więcej miejsca do wzrostu, a przy tym zapobiegniemy upadkowi.
Więcej o: