Ćma bukszpanowa to szkodnik, którego nienawidzą niemalże wszyscy ogrodnicy. Inwazyjny gatunek motyla potrafi zniszczyć wiele roślin, a na wiosnę atakuje popularny bukszpan. Jeśli nie chcesz, by larwy ćmy bukszpanowej rozprzestrzeniły się w całym ogrodzie, działaj czym prędzej. Oto skuteczne i domowe sposoby, które pomogą ci uporać się z problem raz-dwa.
Ćma bukszpanowa w Polsce po raz pierwszy została zaobserwowana w 2012 roku. Niestety, nawet po tylu latach nie uporaliśmy się ze szkodnikiem w stu procentach. Zmora wielu ogrodników w dorosłym stadium rozwoju osiąga 4,5 cm i potrafi wyrządzić wiele szkód. W szczególności należy uważać na larwy, które potrafią zjeść całe liście czy nawet pędy rośliny. Szkodnik najczęściej bytuje w głębi krzewów bukszpanu, więc ciężko jest go dostrzec. Jeśli jednak zauważysz białą pajęczynę, to znak, że ćma bukszpanowa zadomowiła się w twoim ogrodzie na dobre. To jednak nie koniec świata - podejdź do sprawy na spokojnie i skorzystaj z domowych sposobów. Co prawda w sklepach ogrodniczych może zakupić różnego rodzaju preparaty, które teoretycznie pozbędą się problemu w kilka chwil, lecz niestety są drogie i nie zawsze działają. Warto więc na początek poświęcić nieco czasu i stworzyć domowy oprysk, który wypędzi ćmę bukszpanową szybko i skutecznie.
Walkę ze ćmą bukszpanową rozpocznij od razu, gdy zauważysz jej obecność. Biała pajęczyna czy poobgryzane brzegi liści powinny wzbudzić niepokój w każdym ogrodniku. Proste, przygotowane w domu opryski, potrafią świetnie zadziałać na problem związany ze wspomnianym szkodnikiem. Jak więc je przygotować?
Do przygotowania mikstury potrzebujesz litr wody, łyżkę sody oczyszczonej oraz kilka kropel płynu do naczyń. Wszystkie składniki wymieszaj w misce, a następnie przelej do butelki z atomizerem. Spryskaj zaatakowane krzewy, a szkodniki uciekną lada moment.
Popularny wśród ogrodników jest także oprysk na bazie octu i oleju. Do miski wlej pół litra wody, dodaj cztery łyżki octu i trzy łyżki oleju rzepakowego. Wszystko wymieszaj i tak jak wcześniej, przelej całość do butelki ze spryskiwaczem. Po zaaplikowaniu mikstury na krzewie, po chwili larwy powinny pospadać z jego liści. Warto więc pozbierać szkodniki i wynieść z terenu ogrodu.