Jednym z problemów, z którymi muszą mierzyć się ogrodnicy, są między innymi plagi ślimaków. Przedstawiciele gatunku, nieposiadający skorupek to prawdziwi niszczyciele plonów. Osobniki potrafią zjeść wszystko, ich ulubionym posiłkiem są rośliny, dlatego najczęściej można spotkać je w ogrodzie, gdzie żerują na wysadzonych kwiatach, warzywach i owocach. Jak z nimi walczyć? Podpowiadamy.
Spora część osób jest obyta z ich widokiem, jednak nie wszyscy wiedzą jak się nazywają. Ślimaki bez skorupki to tak naprawdę śliniki luzytańskie. Przedstawiciele tego gatunku trzonkoocznych osiągają od 7 do 15 centymetrów długości i występują w wielu kolorach: czarny, szary, pomarańczowy, jednak najczęściej spotykane są brązowe. Problem związany z tym zwierzęciem wiąże się nie tylko ze zniszczeniem upraw, ale w dużej mierze chodzi o przenoszenie patogenów, które mają szkodliwe działanie. Negatywny wpływ mogą mieć także na zwierzęta ze względu na pasożytnicze nicienie, które poważnie zagrażają zdrowiu naszych pupili. Ślinik występuje na liście 100 najbardziej inwazyjnych gatunków, które znajdują się na terenie Unii Europejskiej.
Ślinik luzytański jest gatunkiem inwazyjnym obcym, jednym z tych stu najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie i powinien być tępiony bezwzględnie
- wypowiedział się lek. wet. Wojciech Wójcik, dla portalu halogorlice.info. W jaki sposób pozbyć się szkodników? Zdecydowanie nie powinieneś używać środków chemicznych. Oto naturalne sposoby, na pozbycie się inwazyjnych ślimaków.
W emocjach i chęci szybkiego pozbycia się problemu, wielu osobom najszybciej przychodzi na myśl użycie sklepowych granulatów przeciwko ślimakom. Lekarz medycyny stanowczo odradza tego typu działań.
Pamiętajmy o tym, że stosując trutki ogólnie, jakiekolwiek, czy zwalczając gryzonie, czy zwalczając w tym przypadku ślimaki, to trujemy cały łańcuch troficzny (...). Najlepiej w ogóle nie używać takiej typowej chemii
- podaje portal halogorlice.info. Ponadto warto dodać, że stanowią one duże zagrożenie dla zwierząt, które nieopatrznie mogą zjeść ten produkt, lub ślimaka, który nafaszerował się trutką.
Mamy też niestety przypadki zatruć zwierząt preparatami bójczymi dla ślimaków, tymi powszechnie sprzedawanymi niebieskimi granulkami (…) To są zatrucia, z których wielokrotnie zwierząt nie da się uratować
- opowiada lek. wet. Wojciech Wójcik. Jeśli śliniki zajmują spory obszar naszego ogrodu, w celu pozbycia się ich z działki powinniśmy zastosować naturalne środki. Pierwszą propozycją, z której skorzystamy na wiele sposobów, jest wysadzenie ziół, których zapach skutecznie przegoni nieproszonych gości. Znajdź na swojej rabatce miejsce dla mięty, bazylii, rozmarynu oraz lawendy. Kiedy jednak nie widzisz skutków tej uprawy, zalecamy wykonać mieszankę z piasku i popiołu, którą należy wysypać dookoła działki. Będzie to naturalna bariera, której ślimaki nie odważą się przekroczyć. Podobne zastosowanie ma żwir wymieszany z trocinami. Szkodniki najczęściej przeprowadzają swoje niszczycielskie działania wieczorami. Jest to moment, w którym możemy zdecydować się na zebranie ich do pojemnika i wyrzucenie z dala od posesji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google