Jak smażyć grzyby i zachować ich niepowtarzalny smak? Aby smażone grzyby były naprawdę wyśmienite, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących m.in. wyboru tłuszczu, techniki smażenia i dodatków. Poznaj nasze wskazówki i zaskocz domowników pysznym grzybowym daniem.
Smażenie grzybów to istotny element polskiej tradycji kulinarnej. Grzyby są obecne w naszym jadłospisie już od wieków, a dania z ich użyciem uchodzą za najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne w naszym menu. Grzybobranie to dla wielu osób nie tylko hobby, ale także sposób na przygotowanie pysznego obiadu. W gronie najsmaczniejszych grzybów w naszych lasach prym wiodą borowiki i podgrzybki, ale chętnie zbieramy także kurki i maślaki.
Odpowiedź na pytanie, jak długo smażyć grzyby, jest uzależniona od rodzaju grzybów i ich wielkości. Niezależnie od tego, jakimi odmianami grzybów dysponujemy, istotne jest to, aby były one odpowiednio przygotowane do obróbki termicznej. Grzyby należy bardzo dokładnie oczyścić z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Najlepiej użyć do tego szczoteczki z miękkim włosiem. Moczenie grzybów w wodzie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ grzyby mogłyby nadmiernie wchłonąć wilgoć i przez to zmienić swój smak. Większe grzyby (np. borowiki) kroimy na kawałki, mniejsze natomiast (np. kurki) można usmażyć w całości.
Istotne jest także to, na czym smażyć grzyby. Do smażenia grzybów najlepiej nadaje się masło, ponieważ idealnie podkreśla ich smak i nadaje kremowej konsystencji. Często do masła dodawany jest także olej, co pozwala na dłuższą obróbkę termiczną (masło w wyższych temperaturach może się przypalić). Jeżeli zależy nam, aby danie było lżejsze, można sięgnąć także po oliwę z oliwek.
Z czym smażyć grzyby i jaką technikę smażenia wybrać? Ze smakiem grzybów idealnie komponuje się m.in. cebula, czosnek, a także różnego rodzaju zioła (koperek, tymianek, natka pietruszki, rozmaryn). Patelnia do smażenia grzybów powinna być dobrze rozgrzana. Lekko skwierczący tłuszcz na patelni to sygnał, że należy wrzucić grzyby. Na pierwszym etapie smażenia grzyby tracą dużą ilość wody, Ważne jest, aby w tym czasie często je mieszać, aby wodą odparowywała równomiernie. Przyprawy należy dodać dopiero w momencie, gdy nasze grzyby zaczną przybierać złocisty kolor. Poza solą i pieprzem można dodać wspomniane wyżej zioła. Najlepiej zachować umiar, aby dodatki nie zakłóciły naturalnego aromatu grzybów.
Grzyby smażone z cebulą i przyprawami można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Ich smak idealnie komponuje się z pieczonym mięsem, zwłaszcza z wieprzowiną i wołowiną. Risotto lub makaron z aromatycznymi smażonymi grzybami to kolejna propozycja, którą warto znać i wypróbować w swojej kuchni. Smażone grzyby idealnie nadają się także do smakowitej zupy grzybowej lub sosu podawanego z ryżem, lub ziemniakami.
Poniżej przepis na grzyby smażone na maśle z czosnkiem i natką pietruszki. Będziesz potrzebować następujących składników:
Sposób przygotowania:
Kurki dokładnie oczyść za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem. Małe grzyby pozostaw w całości, większe pokrój. Na patelni rozgrzej masło. Dodaj kurki i smaż do momentu, aż woda odparuje, a grzyby staną się złociste. W międzyczasie przygotuj pozostałe dodatki. Czosnek obierz i pokrój w plastry, natkę pietruszki drobno posiekaj. Pokrojony czosnek wrzuć na patelnię i podsmaż z kurkami przez 2-3 minuty. Grzyby posyp solą, pieprzem i posiekaną natką pietruszki.
Nasz drugi przepis to grzyby smażone z jajkiem, czyli pomysł na oryginalne i smakowite śniadanie. Przygotuj następujące składniki:
Sposób przygotowania:
Borowiki dokładnie oczyść, a następnie pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę obierz i drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej masło, a następnie dodaj posiekaną cebulę. Smaż do momentu, aż cebula stanie się lekko złocista. Dodaj pokrojone borowiki i smaż do czasu, aż z grzybów odparuje nadmiar wody. W misce rozbij jajka, dodaj sól i pieprz i dokładnie wymieszaj. Roztrzepane jajka wlej na patelnię z grzybami i cebulą. Smaż do momentu, aż jajka się zetną. Przed podaniem udekoruj jajecznicę z grzybami odrobiną szczypiorku.
Zobacz też: Wygląda jak budyń z wiśniową polewą. To nie deser a grzyb! W lesie zobaczą go tylko szczęściarze