Czereśnie to nie tylko smakowite owoce, którymi można zajadać się latem. Drzewa w okresie rozkwitu w niebanalny sposób potrafią przyozdobić działkę. Osoby, które chcą korzystać z zalet tej rośliny, już w najbliższych miesiącach będą miały szansę na wysadzenie jej w ogrodzie. Zobacz, jak przeprowadzić ten zabieg, aby korzystać z darów natury pełnymi garściami.
Osoby, które chcą wzbogacić ogród o obecność czereśni mają do wyboru dwa sezony - wiosnę oraz jesień. Eksperci twierdzą, że rośliny wysadzone przed nadejściem zimy dzięki większej ilości czasu są w stanie wykształcić nowe korzenie, które lepiej zaaklimatyzują się w glebie. Dodatkowo egzemplarze zasadzone na przełomie października i listopada wiosną będą mogły skupić się na wzroście i rozwoju pędów. Niemniej jednak pod koniec marca i na początku kwietnia ogrodnicy również mogą spróbować swoich sił. Muszą jednak pamiętać o regularnym podlewaniu, które jest niezbędne na pierwszych etapach rozwoju sadzonki. Niezależnie od tego, który termin wybierzesz, nie zapominaj o zabezpieczeniu drzewka. Dobór odpowiedniej lokalizacji może być kluczem do sukcesu w uprawie.
Przeglądając ofertę drzew owocowych, do wyboru mamy trzy różne odmiany:
Poszczególne okazy można nabyć w szkółkach. Zanim jednak wykopiemy dołek, pamiętajmy, że na zdrowy i obfity plon wpływa ilość światła, dlatego warto zlokalizować drzewko w miejscu, do którego słońce ma długi dostęp. Istnieje jeszcze druga strona medalu, jest nią wyjątkowa wrażliwość na wiatr. Wybierzmy skrawek ziemi, w którym czereśnia będzie osłonięta, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń.
Zobacz też: Dodaj 7 łyżek do wody i podlej tuje. Brązowe plamy znikną na dobre. Kosztuje tylko 3 zł
Dołek, do którego wsadzimy czereśnię, powinien mieć około 60 cm głębokości i co najmniej 80 cm szerokości. Na dno warto wysypać obornik lub kompost, w celu wzbogacenia gleby o składniki odżywcze. Przed umiejscowieniem drzewka można delikatnie przyciąć korzenie, dzięki czemu ich system zostanie pobudzony do rozwoju. Miejsce szczepienia (charakterystyczne zgrubienie) powinno znajdować się przynajmniej 5 cm nad powierzchnią ziemi. Na końcu dookoła wysypcie misę z gleby, która zatrzyma wodę podczas podlewania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.