Królowa Elżbieta i jej dzieci. Co warto wiedzieć o brytyjskiej rodzinie królewskiej?

Gdy zmarła królowa Elżbieta, dzieci monarchini zmieniły swoje lokaty na linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Królem został najstarszy syn królowej Elżbiety, książę Karol. Rodzina królewska jest całkiem liczna, a kolejka do królewskiego tronu - bardzo długa.

Ile dzieci miała królowa Elżbieta II?

Dziś nie jest tajemnicą, ile dzieci miała królowa Elżbieta II. Warto jednak wiedzieć, że w czasach, w których przychodziły one na świat, ciąża w rodzinie królewskiej była tematem tabu. Takie podejście do kwestii narodzin dzieci obowiązywało w latach dorastania Elżbiety II, nic więc dziwnego, że i ona sama hołdowała takim zasadom. O ciąży nie mówiło się wówczas publicznie, stan błogosławiony był skrzętnie ukrywany, w mediach nie pokazywano zdjęć zaokrąglonego brzuszka będącej w stanie błogosławionym członkini rodziny królewskiej. Tak było również z Elżbietą II, która choć została matką czterokrotnie, nie została ani razu uwieczniona na zdjęciach z okresu ciąży. Gdy Elżbieta II jeszcze przed objęciem tronu, w 1948 roku, spodziewała się swojego pierwszego dziecka, media poinformowały jedynie, że od końca czerwca nie podejmie ona żadnych publicznych zobowiązań. Aż do połowy listopada (czyli do momentu rozwiązania) Elżbieta przebywała w jednej ze swoich posiadłości, nie pokazując się publicznie. Podobnie było podczas kolejnych ciąż – gdy tylko krągłości zaczynały być widoczne, królowa wycofywała się z życia publicznego i nie pokazywała się w mediach.

Ile dzieci miała królowa Elżbieta II i książę Filip?

Nie jest tajemnicą, ile dzieci miała królowa Elżbieta II i książę Filip. Co prawda królewski małżonek obecny był jedynie przy ostatnim, czwartym porodzie, ale tym samym książę Filip stał się pierwszym w historii brytyjskiej monarchii mężczyzną, który towarzyszył małżonce przy narodzinach swojego potomka. Królewskie dzieci przychodziły na świat w zaciszu posiadłości Elżbiety II, a na świat przyszli kolejno:

 • Karol III, urodzony 14 listopada 1948 roku,
 • Anna, urodzona 15 sierpnia 1950 roku,
 • Andrzej, urodzony 19 lutego 1960 roku,
 • Edward, urodzony 10 marca 1964 roku.
Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Królowa Elżbieta i jej dzieci

Mówi się, że królowa Elżbieta i jej dzieci pozostawały w dość chłodnych relacjach. Elżbieta II nie była osobą zbyt wylewną w okazywaniu uczuć, a z racji dużego zaangażowania w sprawy monarchii i napiętego grafiku nie poświęcała swoim potomkom zbyt wiele czasu i uwagi. Szczególnie chłodno odnosiła się ponoć do księcia Karola, któremu m.in. nakazała wzięcie rozwodu z księżną Dianą, chcąc w ten sposób uniknąć kompromitacji monarchii w prasie. Nie popierała jego związku z Camillą Parker Bowles, choć pogodziła się z wyborem syna, gdy ożenił się z Camillą w 2005 roku. Mówi się też, że szczególną sympatią z kolei darzyła swoje trzecie dziecko, syna Andrzeja. Dużo bardziej wylewna była natomiast w stosunku do swoich wnuków i prawnuków. Elżbieta II doczekała się ośmiu wnuków:

 • Wilhelm, książę Walii, znany jako książę William (syn Karola III i księżnej Diany)
 • Henryk, książę Sussexu, znany jako książę Harry (syn Karola III i księżnej Diany)
 • Peter Phillips (syn księżniczki Anny, najstarszy z wnuków)
 • Zara Tindall (córka księżniczki Anny, najstarsza z wnuczek)
 • księżniczka Beatrycze z Yorku (córka księcia Andrzeja)
 • księżniczka Eugenia z Yorku (córka księcia Andrzeja)
 • Ludwika Windsor (lady Louise Mountbatten-Windsor, córka Edwarda, najmłodsza wnuczka)
 • Jakub, wicehrabia Severn (James Mountbatten-Windsor, syn Edwarda, najmłodszy wnuk),

a także dwunastu prawnuków.

Król Karol

Król Karol III jest pierworodnym synem królowej Elżbiety II oraz Filipa, księcia Edynburga, dlatego po śmierci Elżbiety II stał się królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (oraz innych jego posiadłości i terytoriów zależnych). Z chwilą przyjścia na świat nosił tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Karola z Edynburga, a gdy Elżbieta II wstąpiła na tron – otrzymał tytuły księcia Kornwalii i księcia Rothesay. W 1981 roku zawarł związek małżeński z lady Dianą Spencer. Małżeństwo doczekało się dwóch synów: Wilhelma i Henryka, jednak z biegiem czasu kryzys związku stawał się coraz bardziej widoczny. Ostatecznie para wzięła rozwód w 1996 roku, a Karol ożenił się ponownie w 2005 roku z wieloletnią partnerką, Camillą Parker Bowles. Co ciekawe, w chwili objęcia tronu Karol III był najstarszym w historii brytyjskim monarchą, rozpoczynającym panowanie.

Księżniczka Anna

Księżniczka Anna jest drugim dzieckiem i jedyną córką królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Na świat przyszła 15 sierpnia 1950 roku jako księżniczka Anna z Edynburga. Od 1987 roku nosi tytuł księżniczki królewskiej. Anna trenowała jeździectwo od 1965 roku, była m.in. indywidualną mistrzynią Europy. Jako pierwsza członkini brytyjskiej rodziny królewskiej w historii zakwalifikowała się do udziału w letnich igrzyskach olimpijskich (Montreal 1976). Jej córka, Zara Phillips, poszła w ślady matki i zawodowo uprawia jeździectwo. Jako pierwsza potomkini brytyjskiej rodziny królewskiej wywalczyła medal olimpijski w 2012 roku. Srebrny krążek wręczyła jej zresztą Jej Królewska Wysokość Księżniczka Anna.

Zobacz też: Elżbieta II zdradziła prezydentowi USA przepis na naleśniki. "Mam nadzieję, że uzna je pan za udane"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.