"Pies jest jedyną istotą na ziemi, która kocha cię bardziej, niż siebie samego" - nie sposób zaprzeczyć tym słowom Josha Billingsa. Psy wiernie towarzyszą ludziom w codziennym życiu już od tysięcy lat. Nie tylko poprawiają nasz nastrój czy ułatwiają nam się zrelaksować, ale są też niezwykle pomocne w wielu dziedzinach naszego życia: świetnie sprawdzają się przy wykrywaniu narkotyków, poszukiwaniu zaginionych osób, są także wykorzystywane w dogoterapii. Od pewnego czasu popularność zyskują również zajęcia z jogi, podczas których między uczestnikami wesoło brykają szczeniaczki różnych ras.
Jedne rasy psów sprawdzą się lepiej w pracy fizycznej, inne w sporcie, jeszcze inne w pasieniu zwierząt, a są też takie, które z uwielbieniem będą leżeć ze swoim właścicielem na kanapie. Wyróżniamy rasy psów dużych, średnich i małych. W tym artykule przybliżymy rasy, które zaliczamy do tej pierwszej grupy. Niektórzy ich przedstawiciele to prawdziwe olbrzymy!
Bezwzględnym liderem wśród największych psów świata jest dog niemiecki. Średnia wysokość przedstawicieli tej rasy (mierzona w kłębie) to od 76 do 90 centymetrów. Prawdziwym rekordzistą, wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa, był dog Zeus, który mierzył w kłębie 111,8 cm, a kiedy stał na dwóch łapach, osiągał wysokość 220 cm! Po Zeusie pierwsze miejsce przypadło Freddy'emu, który miał w kłębie 103,5 cm, a na dwóch łapach aż 224 cm! Tak duży pies biegnący w naszą stronę z pewnością może przyprawić o szybsze bicie serca.
Do dużych psów należą także takie rasy jak: nowofunland, cane corso, bernardyn, berneński pies pasterski, polski owczarek podhalański, landseer oraz mastif tybetański, mastif neapolitański i mastif angielski.
Chociaż duże psy faktycznie są imponujące i silne, to właściciele muszą być bardzo ostrożni w opiece nad tymi olbrzymami. Duże psiaki, z powodu swojej masy narażone są na choroby stawów, w tym na dysplazję stawów biodrowych. Psy obarczone tą chorobą wykazują przede wszystkim niechęć do ruchu, mają problemy ze wstawaniem i bieganiem, a ponadto często kuleją. Nieodzowna jest tutaj profilaktyka już od pierwszych miesięcy życia szczeniaczka, aby jak najskuteczniej zapobiegać chorobie.
Drugą chorobą, która bardzo często dotyka duże psy jest skręt żołądka. Zapadają na nią szczególnie psy powyżej 50 kg i zawsze wymaga ona interwencji chirurgicznej. Niestety, w nawet 30% przypadków choroba kończy się śmiercią zwierzęcia. Aby zapobiec skrętowi żołądka, konieczne jest podawanie psu większej ilości posiłków w małych porcjach, a także unikanie aktywności fizycznej tuż po jedzeniu.
Jedną z ras psów należących do ras dużych jest mastif tybetański. Te przepiękne olbrzymy to najprawdopodobniej jedna z najstarszych ras psów na świecie. Ich waga dochodzi do nawet 73 kg (w przypadków samców), a w kłębie mierzą nie mniej niż 60 centymetrów. Czy zatem mastif tybetański to największy pies na świecie? Jak zostało już wcześniej zaznaczone, miano największego psa w tym momencie należy do doga niemieckiego, ale mastif tybetański jest psem bardzo masywnym i silnym, a gruba sierść sprawia, że wygląda prawie jak lew. Wszystkie te cechy niewątpliwie plasują go w czołówce największych psów świata.
W Chinach mastify tybetańskie uważane są za symbol luksusu i swego rodzaju świętość - według wierzeń w ciałach tych psów zamieszkują duchy zmarłych mnichów. Niespełna 10 lat temu, w 2014 roku media informowały o pewnym chińskim bogaczu, który kupił szczenię złotego mastifa tybetańskiego za rekordowe 12 milionów juanów (wtedy były to prawie 2 miliony dolarów). Hodowca tych psów, Zhang Gengyun, twierdził podobno, że nie była to jedyna tak udana transakcja w jego karierze i że udało mu się sprzedać innego złotego mastifa za 6 mln juanów (czyli około 968 tys. dolarów). W Polsce szczenię mastifa tybetańskiego z rodowodem kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Mastif tybetański ma silny charakter i jest raczej trudny do wyszkolenia, z tego też powodu nie powinien być wybierany na pierwszego psa w rodzinie. Dobrze ułożony i zsocjalizowany pies tej rasy jest jednak niezwykle wierny, oddany i przywiązany do swojej rodziny. Jest też bardzo dobrym stróżem.
Mimo swojej wielkości oraz sporej wagi mastif tybetański jest bardzo zwinnym psem - jest w stanie przeskoczyć wysokie ogrodzenie. Osoba, która zdecyduje się na zakup psa tej rasy musi pamiętać o tym, że potrzebuje on dużej ilości ruchu. Mastifowi nie wystarczy bieganie dookoła domu, konieczne jest regularne wyprowadzanie go na atrakcyjne i wyczerpujące spacery. Dodatkowo mastify przez długi czas zachowują się jak młode psy - są pełne energii i chętne do figli.
Pamiętajmy zatem, aby decyzję o zakupie psa odpowiednio przemyśleć i przedyskutować ze wszystkimi członkami rodziny. Mastif tybetański nie sprawdzi się na pewno jako pies do mieszkania oraz dla rodziny z małymi dziećmi. Jednak rasy psów są tak różnorodne, że na pewno każdy z nas znajdzie idealnego towarzysza dla swojej rodziny.
Komentarze (0)
Mastif tybetański - olbrzymi przyjaciel człowieka. W Chinach ten pies jest wart miliony
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!