Najdłuższa rzeka świata liczy sobie 6 853 km i jest wszystkim bardzo dobrze znana

Najdłuższa rzeka świata? Szczególnie wielkie i silne cieki wodne od zawsze inspirowały ludzi. Zdarzało się, że to dzięki nim powstawały ważne cywilizacje. Dzisiaj mają nie tylko rolę gospodarczą, ale też przyrodniczą i turystyczną.

Najdłuższe rzeki świata - ważne dla przyrody i człowieka

Najdłuższe rzeki świata są tymi, które tworzyły w historii odpowiednie warunki dla powstawania wielkich cywilizacji. Przykładem niech będą Nil, dający życie starożytnemu Egiptowi, ale też Tygrys i Eufrat, które tworzyły ''żyzny półksiężyc'' Mezopotamii, jedną z kolebek ludzkiej cywilizacji i miejsc wyzwolenia kreatywności człowieka. Takie cieki wodne, choć bywały w historii niszczone i zatruwane przez ludzi, do dzisiaj są wielkimi rezerwuarami życia. To tutaj bytują ryby, drobne organizmy i potężne zwierzęta żyjące na brzegach. Obecnie najdłuższe rzeki świata nie tylko posiadają rolę gospodarczą, ale są też przedmiotem zainteresowania turystów. Ich długość jest tu dodatkowym smaczkiem, który często się podkreśla.

Nil. Zdjęcie ilustracyjne
Nil. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Do najdłuższych rzek świata należą:

  1. Nil - 6 853 km;
  2. Amazonka - 6 437 km;
  3. Jangcy - 6 300 km;
  4. Missisipi - 6 275 km;
  5. Żółta Rzeka - 5 464 km;
  6. Ob - 5 410 km;
  7. Kongo - 4 700 km;
  8. Mekong - 4 500 km;
  9. Amur - 4 444 km;
  10. Lena - 4 440 km.

Najdłuższa rzeka Europy: Wołga

Najdłuższa rzeka Europy? Chociaż ze Starym Kontynentem kojarzą się przede wszystkim Dunaj i Ren, cieki o wielkim znaczeniu historycznym, to najdłuższa jest Wołga licząca sobie 3530 km. Ciekawe jest to, że dawniej była dłuższa, ale radzieckie eksperymenty melioracyjne skróciły jej bieg o ponad 150 km. Mająca źródło na Wzgórzach Wałdajskich rzeka jest również największą uchodzącą do jeziora, czyli Morza Kaspijskiego. Chociaż Wołga jest najdłuższa w Europie, to w perspektywie światowej wypada poza pierwszą dziesiątkę. Obecnie rzeka ma znaczenie transportowe. Jej największymi dopływami są Samara, Oka i Kama. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Najdłuższa rzeka w Polsce: Wisła 

Najdłuższa rzeka w Polsce to oczywiście Wisła. Liczy sobie 1047 km długości, co nie jest jednak zbyt imponującym rezultatem w porównaniu do Wołgi, Dunaju czy choćby Dniepru. Jej źródła znajdują się w Baraniej Górze w Beskidach Śląskich. Oczywiście wzdłuż biegu Wisły powstały liczne polskie miasta o wielkim znaczeniu dla naszej historii i współczesności. Kraków, Warszawa, Płock, Bydgoszcz, Toruń czy Gdańsk to tylko największe z nich. Wisła wpada do Bałtyku, co dawniej wykorzystano dla budowania pozycji Rzeczpospolitej w handlu zbożem z Europą. 

Wisła. Zdjęcie ilustracyjne
Wisła. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Najdłuższa rzeka Azji: Jangcy

Najdłuższa rzeka Azji i jednocześnie trzecia na świecie to Jangcy, która niesie swe wody przez 6 300 km. Jest to ciek wodny o niebywale dużym znaczeniu gospodarczym. Szacuje się, że w jej dorzeczu mieszka 40 proc. ludności Państwa Środka, zbiera się tu także 3/4 tutejszych plonów ryżu. Ten najważniejszy szlak chińskiej żeglugi śródlądowej ma źródła na Wyżynie Tybetańskiej, uchodzi zaś do Morza Wschodniochińskiego. Przy jej deltowatym ujściu zlokalizowany jest Szanghaj. Na Jangcy zlokalizowano budowaną latami Zaporę Trzech Przełomów. Rzeka jest żeglowna na dystansie ok. 2800 km.

Najdłuższa rzeka Afryki i świata: Nil

Najdłuższa rzeka Afryki to oczywiście Nil, który toczy swoje wody przez 6 853 km. Ten życiodajny ciek wodny miał ogromne znaczenie dla powstania cywilizacji egipskiej, która należała do najstarszych w dziejach człowieka. Wylewy Nilu dawały dawniej dobre warunki dla rozwoju rolnictwa. Rzeka tworzy u ujścia do Morza Śródziemnego rozległą deltę zwaną w starożytności Dolnym Egiptem. Jej szerokość sięga 220 km i dalej wzrasta dzięki akumulacji materiału niesionego przez Nil. W delcie położone są miasta Kair, Port Said i Aleksandria. Potęgę Nilu obrazuje fakt, że płynie on przez Etiopię, Burundi, Rwandę, Tanzanię, Ugandę, Sudan Południowy, Sudan i Egipt. 

Zobacz też: Miasta, które leżą nad Dunajem - poznaj wyjątkowe atrakcje naddunajskich miast. Nie tylko Budapeszt

Więcej o: